Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Kuzey Kore, ABD Ambragosunu Kripto Para ve Blockchain ile Deliyor

Kuzey Kore, ABD Ambragosunu Kripto Para ve Blockchain ile Deliyor

Kuzey Kore’nin, ABD’nin uyguladığı ekonomik yaptırımları atlatmak ve döviz elde etmek için kripto para ve blockchain teknolojisini kullandığı bildirildi.

ABD’nin Kuzey Kore yaptırım komitesinin yıllık raporunda, Kuzey Kore hükümetinin, siber saldırılar aracılığıyla 670 milyon $’lık kripto para toplandığı, izlerini örtmek için de blockchain teknolojisini kullandığı belirtildi.

Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından önümüzdeki hafta yayınlanmak üzere onaylanan haberde, Kuzey Kore’nin 2015 yılından 2018 yılına kadar üç yıl boyunca, yurt dışındaki finans kurumlarına siber saldırı düzenlediği açıklandı.

Kuzey Kore Hükümetinin siber saldırılar aracılığıyla para çaldığını ve 2016’dan beri büyüyen yasadışı bir fon havuzu oluşturduğu belirtildi. Saldırıların Kuzey Kore ordusunda uzmanlaşmış bir ekip tarafından gerçekleştirildiğine inanılıyor. Kuzey Kore hükümetinin, yaptığı saldırıları örtmek için de blockchain teknolojisini kullandığından şüpheleniliyor.

Ayrıca yayınlanan haberde, Kuzey Kore’nin, Ocak 2017 ile Eylül 2018 tarihleri arasında, en az beş kez kripto para borsalarına başarılı saldırı gerçekleştirmiş ve 571 milyon dolar değerinde kripto para çalmış olduğu açıklandı.

Güney Koreli e-ticaret sitesi Interpark, 10 milyondan fazla kullanıcısının kişisel bilgilerini siber saldırılarda çaldığı iddaa etmişti. Çalınan verilerin iadesi karşılığında da 2.7 milyon dolarlık fidye istendiği belirtildi. Ardından Güney Kore hükümeti, bu saldırların Kuzey Kore tarafından yapıldığını belirledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...