Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Litecoin Cüzdanlara Büyük Çaplı Bir Saldırı Gerçekleştirildi

Litecoin Cüzdanlara Büyük Çaplı Bir Saldırı Gerçekleştirildi

Litecoin cüzdanlarının, “dusting” (toz alma) adı verilen yeni bir siber saldırı türünden etkilendiği raporları ortaya çıktı. LTC pazarlarını etkilemese de bu konu kripto tüccarlarının ve sahiplerinin bilmesi gereken bir şey. Binance Academy bu konu üzerine bir açıklama sundu.

Litecoin Cüzdanlara Saldırı

Litecoin kullanıcılarını hedef alan yeni bir siber saldırı sonucu ortaya çıktığı için, son birkaç saat içinde kripto twitter’da bir aktivite dalgası yaşandı. Binance Academy daha önce ayrıntılı bir açıklama yapmış olduğu bir yazı tweetledi.

“Yaklaşık 5 saat önce Litecoin kullanıcılarına büyük çaplı bir toz alma saldırısı oldu.”

Kısacası, dolandırıcıların kripto para biriminin mahremiyetini kırmaya çalıştıkları bir saldırıdır. Bu saldırı, Litecoin’leri özel cüzdanlara küçük miktarlarda göndererek yapılmaktadır. Saldırganlar daha sonra bu cüzdanların faaliyetlerini, kendilerine ait olan kişinin kimliğini keşfetmeye çalışırken izlemeye çalışır.

“Toz” terimi, çoğu kullanıcının göz ardı ettiği kripto paralarının küçük parçalarını ifade eder. Birkaç yüz satoshi, “toz” olarak adlandırılabilir, çünkü toplam o kadar küçüktür ki çoğu insan bunu farketmez.

Ayrıca, cüzdanlarda kalan ve artık kullanıcı artığı olmuş olan veya kripto para borsalarında devredilemeyen işlemlerin artıkları da “toz” olarak snıflandırılabilir.

BTC ve LTC’de, toz, bu işlem için harç tutarından daha düşük olan herhangi bir işlem çıktısı olarak tanımlanır. Bir toz sınırı daha sonra, bitcoin için genellikle birkaç yüz satoshi olan giriş ve çıkışların boyutuna göre hesaplanabilir. Toz sınırına eşit veya daha küçük olan işlemler, düğümlerin spam olarak doğrulanmasıyla reddedilir.

Saldırganlar, çoklu kripto cüzdanlarına biraz toz tutar göndererek, adreslerin aralarındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için işlemleri izleyebilir. Saldırının nihai hedefi, bu cüzdanların sahibi olan şirketleri veya sahiplerini tanımlamak ve kimlik avı saldırıları gibi daha fazla dolandırıcılık yapmaktır.

Genellikle toz alma saldırısının hedefi hep Bitcoin olurdu, ancak bugün Litecoin kullanıcılarını hedef almış görünüyorlar. LTC fiyatları ve pazarları bu tür bir saldırıdan etkilenmiyor. Saldırı hiçbir şekilde ağı hedef alamaz ve başarılı olmak için büyük ölçüde sosyal mühendisliğe dayanır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.