LocalBitcoins, Venezuela’nın Bitcoin İşlem Hacmini Açıkladı

Güney Amerika ülkesi Venezuela’yı etkisi altına alan ekonomik ve sosyal kriz, ülkedeki kripto para akışında oldukça hareketliliğe yol açtı. LocalBitcoins...

0
venezuela bitcoin işlem hacmi

Güney Amerika ülkesi Venezuela’yı etkisi altına alan ekonomik ve sosyal kriz, ülkedeki kripto para akışında oldukça hareketliliğe yol açtı. LocalBitcoins verilerine göre, bu yılın ilk iki ayında, Venezuela vatandaşları yaklaşık 63 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Venezuela vatandaşları, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, geçtiğimiz hafta kripto para işlem hacmini haftada 2,4 bin adet Bitcoin seviyesine çıkardı. Şuan işlem yapılan ortalama alım sayısı, haftada yaklaşık 2 bin BTC civarında. 2018 Ocak ayında, Venezuelalılar haftada sadece 200 BTC satın alma işlemi gerçekleştiriyordu.

Venezuelalılar birkaç yıldır yüksek enflasyonla mücadele ediyor. Ekonominin bu kadar kötüye gitmesinin sebebinde, şuan ülkede iki adet Cumhurbaşkanı’nın olmasından kaynaklı siyasi belirsizlik yatıyor. Meşru olmayan başkan Nicolas Maduro’nun ülke yönetimini, Ulusal Cumhurbaşkanı Juan Guaidó’ya bırakmak istememesinden kaynaklanan siyasi anlaşmazlık ekonomiyi de olumsuz yönde etkiliyor.

Ayrıca Venezuela, Petro adı verilen kendi dijital para birimini de yaratmıştı. Bununla birlikte, bu dijital varlık henüz kripto pazarında tanıtılmadı. Nitekim, Polonya ve Arjantin gibi ülkeler bunu mal ve hizmetlerin ödeme aracı olarak kabul etmedi. Eğer Enflasyon düşer ve fon transferi için resmi kanallar yeniden açılırsa, ülkedeki Bitcoin işlem hacmi bir düşüş yaşayabilir.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.