LocalBitcoins Alternatifi LocalMonero Açıldı

Hong Kong merkezli Monero meraklılarından oluşan bir ekip LocalMonero adıyla, LocalBitcoins.com’un alternatif bir sürümünü başlattı. LocalXMR.co olarak adlandırılan web sitesi,...

0

Hong Kong merkezli Monero meraklılarından oluşan bir ekip LocalMonero adıyla, LocalBitcoins.com’un alternatif bir sürümünü başlattı.

LocalXMR.co olarak adlandırılan web sitesi, ikamet ettikleri ülke bazında şifreleme işleminin alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlıyor. Kullanıcılar ikametgaha göre yüz yüze olarak monero alışverişi yapabiliyor veya işlemlerini online olarak halledebiliyorlar.

2013’te oluşturulan Monero, “kullanıcı imzası” olarak adlandırılan kriptografik bir prosedürü kullanarak kullanıcı işlem verilerini gizleyen gizlilik merkezli şifreleme sistemi. Kurucularına göre, para biriminin kendisi gibi, LocalXMR.co da gizlilik için kararlı. Web sitesinin reddit yayınında yazan kullanıcı “optocomp” şunları söyledi:

“IP günlükleri tutmamaktayız ve kullanıcıların e-postalarını almak istemiyoruz. Anlaşmazlık arabuluculuğunun amaçları için ticaret sohbet günlüklerini 180 gün tutuyoruz. Günlükler şifrelenmiş ve sohbette yüklenen tüm ekler yetkisiz kullanımı önlemek için damgalanmış ve şifrelenmektedir. “

 

Yine de, gizlilik arayışı biraz karmaşıktır, web sitesinin öncülüğü yerel verilere dayalı olarak tüccarları birbirine bağlamaktır. LocalMonero bu amaçla Google API’larını varsayılan olarak kullanıyor. Ayrıca, kullanıcıların, yerel ticareti ararken kendi boylamlarını ve enlemlerini girerek bu özelliği manuel olarak geçersiz kılmalarına olanak sağlıyor.

Monero geçen hafta 24 saat içerisinde %80 değer kazandığında yeniden manşetleri yakaladı, çünkü XMR fiyatı 35 dolardan 95 dolara fırladı. Fiyat artışının en önemli sebeplerinden birisi ise, Güney Kore merkezli Bithumb’ın, yakında monero’yu exchange platformuna ekleyeceği yönündeki duyurusuydu.

Monero 27 Ağustos tarihinde Bithumb’a resmen eklendi ve günde içerisinde 153.31 $ tarihi zirvesine ulaştı. CoinMarketCap’e göre, basın toplantısında monero 128 dolar civarındaydı.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.