Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin LTC ile Walmart Arasındaki “Anlaşma” Haberi Sahte Çıktı

LTC ile Walmart Arasındaki “Anlaşma” Haberi Sahte Çıktı

Litecoin ve ABD’nin en büyük hipermarketlerinden Wallmart arasında anlaşma yapıldığı ve marketlerde 1 Ekim itibari ile LTC geçerli olacağı haberi sahte çıktı.

0

Litecoin ve Walmart haberinin gün içerisinde paylaşılması kripto dünyasında gündeme oturdu. Birçok uzman neden Bitcoin değil de LTC diye sorgularken haberin sahte olduğu Walmart cephesinden yapılan açıklama ile gün yüzüne çıktı.

Haber ile Litecoin Yüzde 30 Arttı

Litecoin ilk haber sonrasında ciddi bir artış kaydetti. Bunun temel nedeni Walmart gibi ünlü bir market ile yapılan anlaşmanın bu altcoine ciddi değer getireceğiydi. Ancak daha sonra Reuters’ın paylaştığı haberin sahte olduğu ortaya çıktı. Walmart böyle bir haber paylaşmadıklarını ve anlaşmanın olmadığını duyurdu.

İlk haber ortaya çıktığında LTC, 175 bandından işlem görüyordu. Ancak daha sonra bir anda fiyat 237 dolara kadar yükseldi. Bu da yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir artış anlamına geliyor. Fakat ilerleyen saatlerde haberin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkınca işler bir anda değişti.

Sahte Basın Bülteni Geçildi

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters tarafından geçilen ortaklık haberi hemen hemen bütün basın kuruluşları tarafından paylaşıldı. Fakat haberin gerçek olmadığı, Litecoin ile Walmart arasında böyle bir ortaklığın yaşanmadığı ortaya çıktı. İşin ilginç yanı Litecoin’in resmi twitter hesabı da ilk haberi alıntılayarak anlaşmayı duyurdu. Reuters’in basın açıklamasında, görünüşe göre Walmart’ın CEO’su Doug McMillon’dan bir alıntı yer aldı; 1 Ekim’den itibaren tüm e-ticaret mağazaları bir ‘Litecoin Seçeneği ile Öde’ uygulayacak. Sahte haber olduğu ortaya çıktığın anda Litecoin hesabı bu alıntıyı sildi ve sessizliğe gömüldü.

Litecoin yatırımcıları ise bu haberin ucuz bir spekülatif haber olduğu ve Litecoin’in burada suçlu konumunda olduğunu belirttiler.

Litecoin Fiyat Hareketleri

Litecoin ilk haberle birlikte ciddi artış kaydetse de sahte haberin onaylanması sonrasında yeniden eski seviyelerine döndü. Şu sıralar LTC 180 dolar bandından işlem görüyor.

Kısa bir an için dijital varlık, Mayıs ayındaki zirveden bu yana kıramadığı 140 dolarlık direnç noktasını test etmeye hazır görünüyordu. %30 fiyat artışını takip eden saat, Litecoin’in hareketle kazandığı momentumun bir kısmını elinde tutmakta zorlandığı görüldü.

Haberin sahte olup olmadığına bakılmaksızın, varlık, artan ilgiden yararlandı. Twitter ve Reddit gibi sosyal medya platformları, Walmart ile entegrasyonun [sahte] haberleriyle dolup taşıyor. Mevcut tanıtım şüphesiz varlığın fiyatı üzerinde bir miktar olumlu etkiye sahip olacaktır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Exit mobile version