bitcoinBTC/USD
$40,109.00
ethereumETH/USD
$2,556.82
tetherUSDT/USD
$1.00
binance-coinBNB/USD
$367.80
Ana SayfaGenelMacaristan, Kripto Para Vergisini Yarıya Düşürüyor

Macaristan, Kripto Para Vergisini Yarıya Düşürüyor

Maliye Bakanı Mihály Varga tarafından ülkedeki kripto para meraklılarını sevindirecek bir adım atıldı. Macaristan, ülkede kripto benimsenmesini ve kullanımını artırmak için gelecek yıldan itibaren kripto kazançları üzerindeki vergi oranlarını %50 oranında düşürmeyi planlıyor.

Ülkede şu anda kripto ticareti yoluyla elde edilen herhangi bir kazanç diğer kazançlar altında sınıflandırılırken, bir yandan kriptodan kriptoya işlemler vergiye tabi tutulmuyor. Fakat, kripto para satışından veya takas edilmesinden elde edilen herhangi bir kar vergilendirilebilir olarak kabul ediliyor. Kripto paralar ile ilgili herhangi bir şirket şu anda %2 yerel işletme vergisi dışında standart %9 vergi ödüyor.

Macaristan ve Kripto Para

Bununla birlikte, ülkedeki kripto madenciliği bordro vergisi yasasına göre vergilendiriliyor çünkü bu bir yazılımın kullanımıyla elde edilen kar olarak kabul ediliyor. Madenciler kişisel gelir vergisine ek %22 sağlık katkı vergisi ödüyor.

Macaristan, kripto para kazançları üzerindeki vergi oranlarını düşüren ilk ülkelerden biri olabilir, ancak düzenlenmiş bir sektörün yokluğunda vergi indirimleri veya artışları, ülkedeki kripto kullanımının kesin bir resmini yansıtmıyor. Macaristan şu anda standart kripto düzenlemeleri için çalışırken, diğer birçok Avrupa ülkesi ​​ve Amerika, her geçen gün büyüyen ve şu anda 2,5 trilyon dolarlık bir ekosistemden en iyi şekilde yararlanmak için kripto paraları düzenlemeye çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.52%
$40,109.00
$208.57
Ethereum (ETH)
0.46%
$2,556.82
$11.76