Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Mark Zuckerberg, Veri İzni için Blockchain Teknolojisini Düşünüyor

Mark Zuckerberg, Veri İzni için Blockchain Teknolojisini Düşünüyor

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda, veri zinciri yetkilendirmesi için blockchain teknolojisini kullanmayı düşündüğünü belirtti.

Facebook, blockchain platformuna girme zamanının geldiğini düşünüyor. Bir süredir, Facebook’un WhatsApp mesajlaşmaları için simgesel platform oluşturmayı içeren girişimlerde bulunduğu yönünde söylentiler gezmekte.

Facebook daha önce, ilk halka açık hamlesini bir blockchain girişimi olan Chainspace’i alarak yapmıştı. Ancak, Facebook’un amacı Chainspace’in teknolojisinden faydalanmak değil, deneyimli personellerini kendi bünyesine katmak olmuştu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Harvard Hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile teknoloji ve toplum üzerindeki etkileri konulu bir röportaja katıldı.

Zuckerberg, şirketi ve neslinin ademi merkeziyetçi bir dünya için çalıştığını anlattı. Facebook CEO’su, yeni neslin teknolojiyi sıcak bir şekilde karşıladığını söyleyerek, “bireylere güç verdiğini ve bununla birlikte kitlesel bir merkezileşme olmadığını” söyledi.

Ayrıca, verileri yetkilendirmek için potansiyel olarak blockchain teknolojisinden faydalanma konusuna da değindi;

“Temel olarak bilgilerinizi alıyorsunuz, merkezi olmayan bir sistemde saklıyorsunuz ve bir aracı kurumdan geçmeden giriş yapma seçeneğiniz var” 

Facebook’un bir sonraki hamlesinin blockchain teknolojisi konusunda olduğuna dair bir girişim olsa da, Zuckerberg, bu tür işlemlerin gerçekleştirilmesi için ademi merkeziyetçi bir yapı kurma sürecinin, “hesaplama açısından yoğun” olacağını belirtti.

En ilginç soruların yakın vadede uygulanabilirliği değil, bunun gibi bir sistemin iyiliğinin felsefi soruları olduğunu düşünüyorum. Kullanıcıların verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurken, kötüye kullanımın ve sonucun düzeltilmesi zor olabilir.

Facebook, kendi platformları üzerinden gönderilen, gizlilik ve güvenlik sağlayan şifreli mesajlar sunmak gibi merkezi olmayan bir geleceğe doğru bazı adımlar atıyor.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı. Etherscan verilerine göre Ethereum ağındaki...

Flamingo Finance, Verimli Tarım Lansmanını Gerçekleştirdi

NEO tabanlı Defi Projesi Flamingo Finance lansmanı, yoğun talebe neden oldu ve NEO'nun resmi cüzdanlarından birine aşırı yüklenilmesinin ardından geliştiriciler, lansmanı 24 saat ertelemek...

UNI Token Aşırı Değerlenecek; Ünlü Kripto Balinası Görüşünü Paylaştı

Bitfinex balinası olarak tanınan Joe007, Uniswap UNI tokenin aşırı değerleneceğine inandığını açıkladı. Joe007, sosyal medyada UNI hakkındaki düşüncelerini soran bir kullanıcıya yanıt verdi. O zamanlar,...