bitcoin
Bitcoin (BTC) $39,034.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,348.56
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $312.09
Ana SayfaKripto Para HaberleriMASAK Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberi'ni Yayınladı!

MASAK Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberi’ni Yayınladı!

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar Rehberi adında bir rehber yayınladı.

Rehberde, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı suçlarının hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için üstlenilen yükümlülükleri yer aldı. Yayınlanan rehbere göre kripto para platformları; suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, Milli Piyango İdaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girmiş oldu.

Yayınlanan rehberde, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı suçlarının hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için üstlenilen yükümlülüklerin neler olduğu ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Rehberde yer alan bilgilere göre genel olarak aklama suçundan bahsedilebilmesi için öncelikle bir suç işlenmesi gerekiyor.

MASAK

Rehberde aşağıdaki ifadeler yer aldı;

“Bu kapsamda genel olarak aklama suçundan bahsedebilmek için; öncelikle bir suç işlenmiş olmalıdır. Öncül suç olarak adlandırılan bu suç, gelir elde edilmesini mümkün kılan ve Türk Ceza Kanununda alt sınırı altı ay veya daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suç olarak düzenlenmiş olmalıdır. Örneğin uyuşturucu madde ticareti, resmi veya özel evrakta sahtecilik suçu, dolandırıcılık, hırsızlık, yağma, güveni kötüye kullanma suçları gibi. Öncül suç sonucunda bir ekonomik değer elde edilmiş olmalıdır. Suç geliri, yasaların suç saydığı fiillerden elde edilen her türlü ekonomik menfaat ve değer olarak tanımlanmaktadır. En son olarak elde edilen değerlerin yasadışı nitelikten çıkarılıp yasal bir kaynaktan elde edilmiş gibi gösterilmesi amacıyla çeşitli eylemler gerçekleştirilmiş olmalıdır. Suç gelirlerinin kaynağını gizlemek veya yasal yollardan elde edinildiği izlenimi vermek amacıyla yapılan her türlü işlem ve fiil ile bu ekonomik değerleri yurtdışına çıkarmak gibi.”

Bununla birlikte rehbere göre kripto para platformlarının, şüpheli işlemleri en geç 10 iş günü içinde gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise derhal MASAK’a bildirmesi gerekiyor. Ayrıca şüpheli işlemlerde tutar gözetmeksizin ve toplamı 75 bin lirayı aşan her işlemde kimlik tespiti yapılacak. Yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere ise 4 milyon TL’ye kadar para cezası uygulanacak.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.84%
$39,034.00
$718.23
Ethereum (ETH)
0.84%
$2,348.56
$19.73