Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Mastercard, CBDC Denemelerine Yardımcı Olacak Test Kiti Oluşturdu

Mastercard, CBDC Denemelerine Yardımcı Olacak Test Kiti Oluşturdu

Ödeme sağlayıcısı Mastercard, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerine yardımcı olmak için bir dijital para test kiti başlattı.

Mastercard, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) test etmelerine yardımcı olmak için sanal bir test ortamı başlattığını söyledi.

Mastercard bugün, merkez bankalarının CBDC kullanım durumlarını değerlendirmesi için tescilli bir sanal test ortamını duyurdu. Duyurulan bu platform; bankalar, finansal hizmet sağlayıcıları ve tüketiciler arasında CBDC’lerin ihraç, dağıtım ve değişim simülasyonunu sağlıyor.

Mastercard tarafından yapılan duyuruya göre üzerinde çalıştıkları bu platform; bankaların, CBDC’lerin kendilerine uyup uymadığını ve yerel veya bölgesel olarak çıkarılıp çıkarılamayacağını test etmelerine olanak sağlayacak.

Mastercard tarafından yapılan duyuruya göre oluşturulacak sanal platform, merkez bankasının faaliyet gösterdiği ortama göre ayrı ayrı özelleştirilebilir olacak. Böylelikle bir CBDC’nin mevcut ödeme ağlarıyla nasıl arayüz oluşturabileceği de dahil olmak üzere bankalar ve tüketicilerle bir CBDC yayınlama, dağıtım ve değişim ekosistemi simüle etmelerine olanak tanıyacak.

Proje aynı zamanda bir merkez bankası dijital para biriminin günlük yaşamda nasıl kullanılabileceğini ve mevcut piyasada hangi biçimlerinin uygulanabilir olduğunu göstermeyi de amaçlıyor.

Mastercard’da dijital varlık, blockchain ürünleri ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Raj Dhamodharan;

“Merkez bankaları, finansal katılımı teşvik etmekten ödemeler ekosistemini modernize etmeye kadar çeşitli amaçlarla dijital para birimlerini keşfetmelerini hızlandırdı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...