bitcoinBTC/USD
$40,096.00
ethereumETH/USD
$2,539.60
tetherUSDT/USD
$1.00
binance-coinBNB/USD
$366.94
Ana SayfaAnalizMayıs Ayında En Çok Yükselen 10 Kripto Para

Mayıs Ayında En Çok Yükselen 10 Kripto Para

Mayıs ayı kripto para piyasası için pek olumlu geçmedi. Birkaç altcoin yükselirken, Bitcoin %31 oranında düşüş yaşadı. Özellikle 19 Mayıs’ta yaşanan düşüş ise şu ana kadar yaşanan en keskin düşüşlerden biriydi. İşte biz de bu yazımızda Mayıs ayında en iyi performans gösteren 10 altcoin’i sizler için sıraladık.

  • TEL: %241
  • MATIC: %137
  • ETC: %96
  • RLC: %67
  • ATM: %54
  • EOS: %16
  • CEL: %14
  • CTSI: %13
  • DOGE: %1
  • ETH: %1

Telcoin (TEL)

TEL, Ethereum blok zincirine dayanan merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Kripto para ve telekomünikasyon endüstrilerini birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Amacı, çok düşük bir maliyetle anında mobil para gönderebilmektir.

TEL, havale piyasalarına odaklandığı göz önüne alındığında, işlem başına ortalama %2 maliyet hedefliyor. Bununla birlikte TEL, tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 0,0649 dolar seviyelerine ulaştığı 4 Mayıs’tan bu yana azalan bir direnç çizgisini takip ediyordu. 25 Mayıs’ta ise bu çizginin üzerine çıktı.

Polygon (MATIC)

MATIC, Ethereum üzerinde ölçeklendirme ve geliştirme için tasarlanmış bir platformdur. Merkezi olmayan uygulamaların (dApps) devam eden başarısı ile mevcut ekosistem, ölçeklendirme talebine ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu da, yüksek gas ücretlerine ve yavaş blok onaylarına yol açıyor.

MATIC, çok zincirli bir sistem oluşturmak için Ethereum blok zincirinin özelliklerini birleştirir. Bu nedenle, güvenlikten vazgeçmeden düşük hızlar ve gas ücretleri sorunlarını çözebilir. Sistem, Cosmos (ATOM), Avalanche (AVAX) ve Polkadot (DOT) gibi diğer çok zincirli sistemlere benzer, ancak aynı zamanda Ethereum ağından da yararlanır.

MATIC 23 Mayıs’ta 0,74 dolar seviyelerine düştü ve yeni bir yükseliş dürtüsünün başlangıcı gibi görünen yukarı doğru bir hareket başlattı. Buna ek olarak, MATIC azalan bir direnç çizgisinden ayrıldı.

Ethereum Classic (ETC)

ETC, ilk olarak 2016’da piyasaya sürülen orijinal bir Ethereum zinciridir. Aynı zamanda Grayscale tarafından kullanılan yatırım fonlarından biridir.

ETC 6 Mayıs’tan beri düşüyor. O sırada tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 176 dolar seviyelerine ulaştı. Daha sora en yüksek direnç alanı olan 44.50 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu düşüşten sonra ETC tekrar yukarı doğru hareket etmeye başladı.

iExec RLC (RLC)

iExec, merkezi olmayan bir bilgi işlem sağlayıcısıdır. Bilgi işlem gücünün parasallaştırılması için bir pazar yaratmak amacıyla blok zincir teknolojisini kullanır. Ayrıca yapay zeka, sağlık, büyük veri gibi çeşitli alanlardaki uygulamaları da destekler.

Ağ, bilgi işlem kaynak sağlayıcılarından oluşur. Bu sağlayıcılar, katkılarının bir ödülü olarak yerel token’ı olan RLC’yi kazanırlar.

RLC, potansiyel olarak 4,50 dolarlık destek alanında üçlü dip formasyonu yarattı. İlk iki dokunuşta uzun fitiller vardı ve bu da satın alma baskısının bir işaretiydi. Bununla birlikte azalan direnç çizgisinde yaşanan bir kırılma, muhtemelen yükseliş formasyonunu doğrulayacaktır.

Atletico Madrid Token (ATM)

Taraftar token’ları, Socios taraftar katılım platformunda ve bazı kripto para borsalarında buluyor. işte bunlardan biri de Atletico Madrid’in taraftar token’ı ATM. Bu token’lar oy haklarına sahip bir deftere erişim sağlayarak, sahiplerinin favori kulüplerinin kararlarını etkilemelerine izin verirler.

ATM, 23 Mayıs’tan bu yana 15-21 dolar arasında konsolide oluyor.

EOS (EOS)

EOS, geliştiricilerin 2018’de oluşturulan dApp’ler oluşturmasını sağlayan bir platformdur. Yerel token, sahiplerinin protokol yükseltmeleri gibi bir dizi durumda oy kullanmasına izin verir.

EOS, 23-27 Mayıs tarihlerinde yükselerek 7.67 dolar seviyelerine ulaştı. Şu anda geri çekiliyor ve 5,12-5,60 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Celsius (CEL)

Celsius, kripto para birimi kullanıcıları için tasarlanmış bir finansal hizmetler ve bankacılık platformudur ve Haziran 2018’de oluşturulmuştur. Platformun yerel token2ı ise CEL’dir.

Geleneksel finans kurumlarına kıyasla Celsius, hem mevduatta hem de tasarrufta çok daha yüksek getiri oranları sunar. Ayrıca, krediler için daha esnek şartlara da sahiptir.

CEL şu anda simetrik bir üçgen içinde işlem görüyor. 9 Nisan’dan beri bunu yapıyor ve hem direnç hem de destek hatlarını doğruluyor.

Cartesi (CTSI)

Cartesi, kripto para kullanıcıları için akıllı sözleşmeleri geliştiren bir platformdur. Bunu, ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmek için çeşitli toplamaların uygulanması yoluyla yapar.

Ayrıca platform, geliştiricilerin ana akım yazılımları kullanarak kendi dApp’lerini ve akıllı sözleşmelerini kodlamasına olanak tanır. Sonuç olarak bu, ana akım programlanabilirliğe yol açabilir ve blok zinciri olmayan programcılar tarafından toplu olarak benimsenmesi için kapıları açabilir.

CTSI, 21 Şubat’tan beri azalan bir destek çizgisini izliyor. 19 Mayıs’ta bu çizgiye beşinci kez dokundu ve mevcut sıçramayı başlattı. Ayrıca 20 Mayıs’ta yükselişe geçen bir şamdan yarattı.

Dogecoin (DOGE)

DOGE, meme’lere dayanan bir kripto para birimidir. Şaka olarak başlarken, Elon Musk gibi ünlüler arasında popülerlik kazanmaya başladı ve ciddi bir artışa yol açtı.

DOGE, 7 Mayıs’ta alçalan bir direnç çizgisiyle birlikte düşmeye başladı ve bu düşüş, 19 Mayıs’ta 0.211 dolarlık yerel bir dip seviyesine ulaştı. Ancak ardından yukarı yönlü bir hareket geldi ve DOGE 26 Mayıs’ta çıkış yapmayı başardı. Şu anda 0,30 dolar destek alanının üzerinde bir ralli başlatmaya çalışıyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blok zinciridir. ERC-20 uyumluluk standardını kullanan çok sayıda farklı kripto para birimi için bir platform olarak kullanılır. Buna ek olarak ETH, dApp’lerin oluşturulmasına ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesine de izin verir.

ETH, 12 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.400 doların biraz altına düştüğünden beri bu düşüş ivmesini sürdürüyor. Ancak bu düşüş 23 Mayıs’ta sona erdi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.57%
$40,096.00
$228.55
Ethereum (ETH)
1.22%
$2,539.60
$30.98