bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,622.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,273.26
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $583.06
Ana SayfaKripto Para HaberleriMerkez Bankası’nın Kripto Para Düzenlemesinin Perde Arkasında Ne Var?

Merkez Bankası’nın Kripto Para Düzenlemesinin Perde Arkasında Ne Var?

Geçen Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan Merkez Bankası’nın kripto para yasası toplulukta çok konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor.

İşte bu tartışmaların ortasında, Dünya gazetesinden Barış Erkaya, konuyla ilgili yaptığı haberinde, bu düzenlemenin çıkış noktasının Turkcell’in Paycell ile kripto varlıklarla ödeme ürünü çıkarması olduğunu söyledi.

Haberde, Şubat ayında Turkcell’in Merkez Bankası’na danışmadan böyle bir ürün geliştirdiği için TCMB cephesinden tepki çektiği iddia ediliyor. Bununla birlikte, başka firmalar tarafından da benzer birçok ürün geliştirildi ve bu Merkez Bankası’nın kendi kontrolü dışında gelişen bu alana hem bir tepki hem de bir önlem olarak düzenlemeyi gündemine aldığı iddia ediliyor.

Ayrıca iddialara göre, Merkez Bankası’nın düzenleme taslağında, son dakikaya kadar bu düzenlemenin sadece kripto paralarla ödeme yasağı bölümü yer alıyordu. Fakat Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Emrah Şener’in hazırladığı yönetmeliğe kripto borsalarına transfer yasağının son anda eklendiği de öne sürülüyor.

Koordinasyon Biriminin Haberi Yok

Yönetmeliği sürpriz olarak karşılayanlar sadece yatırımcılar, fintech şirketleri, kripto para borsaları ve bazı Merkez Bankası yöneticileri değil.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir süredir kripto varlıklara ilişkin düzenleme hazırlığında olduğu ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül başkanlığında bir koordinasyon birimi oluşturulduğu biliniyor. Bu birim, TCMB, SPK, BDDK, Merkez Bankası gibi bir çok düzenleyici kurumun ve hükümetin kripto paralarla politikalarını ve çalışmalarını koordine ediyor. Fakat iddialara göre Merkez Bankası’nın son yayınladığı kripto para yönetmeliğinden bu birimin haberi yoktu.

BDDK’nın Gündeminde Herhangi Bir Yasak Yok

Yapılan bu düzenleme her ne kadar elektronik para kuruluşlarını ilgilendiriyor gibi görünse de aslında bu kuruluşların bu işlemleri gerçekleştirebilmesi için işlemlerin bir tarafında bankaların da olması gerekiyor. İddiaya göre Merkez Bankası’nın yasak kararı bankalarla ilgili tasarruf yetkisine ve görevine sahip BDDK gibi düzenleyici kurumların bilgisi ve onayı olmadan alındı.

Bununla birlikte topluluk, benzer bir yasağın bankalara gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Ama ulaşılan bilgilere göre BDDK’nın gündeminde bu tür bir yasak bulunmuyor.

Yeni Düzenleme Rekabeti Bozacak mı?

Düzenlemenin yaratabileceği sorunlar arasında bankalar ve ödeme sistemleri üzerine çalışan şirketlerin arasında bankalar lehine bir eşitsizlik yaratacağı konuşulan konular arasında yer alıyor.

Bu yönetmelikle birlikte, haksız rekabet alanı oluşabileceği eleştirisi kripto para borsaları açısından da dillendirildi. Bilindiği gibi her kripto para borsası para transferi açısından farklı yöntemlerle entegre oluyor. Bunlardan bazıları sadece bankalarla çalışırken bazıları yıllardır ödeme kuruluşları ile ciddi para transferi hacmine sahip. İşte bu yüzden yönetmeliğin özellikle ödeme kuruluşu ile çalışan kripto para borsaları açısından rekabet bozucu bir etki yaratabileceği söyleniyor.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.54%
$56,622.00
$305.76
Ethereum (ETH)
2.32%
$4,273.26
$99.14