bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,444.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,248.20
tether
Tether (USDT) $0.999964
binance-coin
Binance Coin (BNB) $581.94
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinMichael Saylor'dan Bitcoin İçin Türkiye Örneği

Michael Saylor’dan Bitcoin İçin Türkiye Örneği

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in ödeme aracı olarak herhangi bir sebepten dolayı yasaklansa bile, bir değer deposu olarak birincil kullanım durumuna yönelik herhangi bir tehditle karşılaşmayacağını söyledi.

Bununla birlikte Saylor, hiçbir tehdidin dikkate alınmaması gerektiğini belirterek Türkiye’deki kripto para düzenlemelerinden de örnek verdi.

Konuyla ilgili bir röportajda konuşan MicroStrategy CEO’su;

“Ben, Bitcoin’in 21. yüzyılda yükselen güçlü bir değer varlığı deposu olacağını düşünüyorum. Güçlü bir paraya veya parasal bir varlığa ihtiyaç duyan 8 milyar insan var. İyi bir hayat yaşayacaklarsa, bu varlığın dijital olması gerekiyor.”

”Aslında kripto para kelimesinin kendisi bir tezattır, çünkü Bitcoin ve diğer kripto paralar aslında bir kripto varlık olarak görülmelidir. Para, bir bileşen ve bir varlık olarak ayrıştırılabilir. Bunlar aslında kripto para birimleri değil, kripto varlıklar. Bitcoin, bir kripto varlığı. Çin Merkez Bankası Başkanı, Christina Lagarde, Gary Gensler, Jerome Powell tarafından yapılan yorumlara bakarsanız; hepsinin BTC’nin dijital bir varlık olduğu yorumunu yaptığını düşünüyorum. Dijital para birimi değil.”

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor

Michael Saylor’a göre bir değer deposu ile bir para birimi arasındaki fark, varlığın kullanım durumundan ayrılıyor. Yatırımcıların Bitcoin’i öncelikle depolamak için kullandığını ancak bunun çok az bir kısmının ödeme aracı olarak kullandığını söylüyor. Saylor‘a göre bu anlamda hükümetlerin BTC’yi fiat para birimleri için bir tehdit olarak görmesi olası değil.

Ayrıca Saylor, Bitcoin’in bir değer deposu olarak kullanımı ve para birimi olarak rolü ile dolayısıyla hükümetler için tehdit oluşturma durumunda Türkiye’den örnek verdi. Saylor, Türkiye’nin Bitcoin’in para birimi olarak kullanılmasını önlerken hükümetin yatırım olarak kullanımını kısıtlamadığını söyledi.

”Türkiye örneğinde, insanların BTC’yi para birimi olarak kullanmasını istemiyorlardı. Bu, ABD’nin IRS’inin (Milli Gelirler Dairesi) 2014’te transferler için fiilen vergi getirdiklerinde söylediklerinden farklı değil. Ayrıca bunları para birimi olarak kullanamayacağımızı söylediler. Dolayısıyla temelde, para birimimizi tehdit ettiği için bir şeyin para birimi olarak kullanılmasını istemediğimizi belirtmek, insanları bir varlıktan mahrum etmekle aynı şey değildir. Hatta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bile Türk vatandaşlarını varlığa sahip olmaktan mahrum bırakmadı, sınırlamadı.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.46%
$56,444.00
$824.08
Ethereum (ETH)
1.5%
$4,248.20
$63.72