Microsoft, Bitcoin’i Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Etmeye Tekrar Başladı

Microsoft, kullanıcılarının, Bitcoin’i bir kez daha kullanımına izin verecek. Şirket, artan işlem ücretleri ve dövizdeki istikrarsızlığın yol açtığı endişeler nedeniyle...

0

Microsoft, kullanıcılarının, Bitcoin’i bir kez daha kullanımına izin verecek. Şirket, artan işlem ücretleri ve dövizdeki istikrarsızlığın yol açtığı endişeler nedeniyle Bitcoin ile ödeme yöntemini askıya almasından kısa bir süre sonra, işlemlere yeniden izin veriyor.

Microsoft, 2014’te Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başladı. Ancak, bu durdurmaya karar verdikleri ilk sefer değil. Benzer olaylar, bu hafta bir kez daha gerçekleşmişti. Bundan önce 2015’te ve 2016’da da bitcoin ile ödeme yöntemi askıya alınmıştı. Microsoft, Bitcoin’in bu hafta pozisyonlarını meşrulaştırırken yaşadıkları çok değişken durumları ile ilgili endişelerini belirtti.

 

Ödeme yöntemi olarak Bitcoin kullanıldığında, Microsoft yalnızca kullanıcıların Windows ve Xbox mağazalarındaki oyunlara, filmlere ve uygulamalara erişmesine izin veriyor. Bunun yanında, Bitcoin’i kullanarak Microsoft hesaplarına eklenen bakiyenin iadesi mümkün değil.

Şirketin bir temsilcisine göre, hizmetin restorasyonu, daha düşük Bitcoin miktarlarının müşterilerin kullanımına sunulmasını sağlamak içindi.

Bitcoin ağı şu anda saniyede yaklaşık dört işlem onaylıyor ve işlem ücretlerinin kontrol edilemeyecek şekilde yükselmesine ve günlük işlemlerin gecikmesine neden oluyor. Bitcoin kullanıcıları, işlem ücretlerini biraz daha artırmayı seçerek işlem onaylarını hızlandırabiliyorlar. Ücret ne kadar yüksek olursa, madenciler tarafından kabul edilme olasılığı o kadar yüksek oluyor ve bir sonraki bloğa daha hızlı eklenebiliyor.

Bitcoin’e yatırım yapan kişi sayısı arttıkça, her bloğun mevcut alanı için rekabet oluştu ve dolayısıyla işlem ücretlerinde artış meydana geldi. Bu durum, kullanıcıları fahiş ücretler arasında seçim yapmaya zorladı ya da basit bir işlemin doğrulanması için bazı zamanlar günlerce beklemek zorunda kaldılar.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.