bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,485.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,481.06
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.28
Ana SayfaGenelMIT Uzmanları Blockchain Tabanlı Oylama Sistemlerine Güvenmiyor

MIT Uzmanları Blockchain Tabanlı Oylama Sistemlerine Güvenmiyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup araştırmacı, gelecekte internet tabanlı ve blockchain tabanlı oylama sistemlerinin kullanılmaması gerektiğini savunuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı araştırmacılarının 16 Kasım tarihli bir raporuna göre, blockchain oylama teknolojisine güvenmek, daha fazla katılımı teşvik etmenin güvenilir bir yolu değil ve bilgisayar korsanlarının seçimlere saldırması riskini artırabilir.

Sunoo Park, Michael Specter, Neha Narula ve Ronald L. Rivest gibi siber güvenlik uzmanları, yüz yüze oylama ve posta yoluyla oy pusulalarını gönderme gibi yazılımdan bağımsız yöntemlerle karşılaştırıldığında blockchain teknolojisinin öngörülebilir gelecekte siyasi seçimler için uygun olmadığı sonucuna vardı.

Uzmanların ortaya koydukları endişelerden bazıları, potansiyel oy pusulası gizliliği eksikliği ve çekişmeli bir yarış durumunda denetimin olmaması.

MIT profesörü ve raporun kıdemli yazarı Rivest;

“Mevcut seçim sistemleri mükemmel olmaktan uzak olsa da, blok zinciri tespit edilemeyen ulusal ölçekte seçim başarısızlıkları riskini büyük ölçüde artıracaktır” dedi.

Ekip, blockchain teknolojisini finansal işlemlerde kullanmak ile demokratik oylamada kullanmanın temel farkları olduğunu savunuyor.

Blockchain tabanlı oylama, MIT ekibine göre ciddi başarısızlıklar doğurabilir. Örneğin, bilgisayar korsanları yakalanmadan oylara saldırmanın bir yolunu bulursa, o zaman yetkililerin güvenilir sonuçlar için tamamen yeni bir seçim yapması gerekebilir.

Tek bir saldırı noktasına sahip blockchain tabanlı bir oylama sistemi, potansiyel olarak bilgisayar korsanlarına milyonlarca oyu değiştirme veya kaldırma fırsatı sağlayabilirken, postayla gönderilen oy pusulalarını yok etmek ise genellikle fiziksel erişim gerektirir.

Birçok ülke, küçük ölçekli dağıtımları takiben blok zinciri teknolojisini oylama sürecine daha fazla entegre etmeye çalışıyor. Rusya’nın, Vladimir Putin’in süre sınırı üzerindeki blockchain tabanlı oylama sisteminin, kullanıcılar ve üçüncü tarafların resmi sayımdan önce oyları deşifre edebildikleri için sandık gizliliğine izin vermediği bildirilmişti.

Şubat ayında, araştırmacı Michael Specter‘ın da dahil olduğu farklı bir MIT ekibi, blockchain tabanlı oylama uygulaması Voatz‘daki güvenlik açıklarını belirleyen bir rapor yayınladı.

Bununla birlikte hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partiler, uygulamayı bu yıl genel seçimlerden önce kongrelerde oy kullanmak için kullandı ve Utah’ın bazı sakinleri Voatz kullanarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.79%
$48,485.00
$867.88
Ethereum (ETH)
0.29%
$3,481.06
$10.10