Mt.Gox CEO’su Karpeles için 10 Yıl Hapis İsteniyor

Japon savcıları, şimdi iflas etmiş olan bitcoin değişimi Mt.Gox’un eski CEO’su Mark Karpeles için 10 yıl hapis istiyor. Savcılar Çarşamba...

0

Japon savcıları, şimdi iflas etmiş olan bitcoin değişimi Mt.Gox’un eski CEO’su Mark Karpeles için 10 yıl hapis istiyor.

Savcılar Çarşamba günü Mainichi’den gelen bir rapora göre, Tokyo Bölge Mahkemesinde Karpeles’in müşterilerinin parasını kendi kişisel kullanımı için kullandığını iddia etti.

Mahkeme iddianamesine göre, müşterilerin hesaplarından 341 milyon Yen (3 milyon dolar) transfer edildi. Paralar Eylül-Aralık 2013 döneminde Karpeles’in kişisel hesabına yatırıldı. Nakit para aldıklarını söylediler ve paraların “kişisel ilgi için bir yazılım geliştirme işine yatırım yapmak” gibi kullanımlar için alındığını iddia ettiler.

O zaman için “bitcoin kullanıcılarının güvenini tamamen kaybetmesinde” için büyük bir rol oynayan Karpeles, 2017 yılında, zimmete para geçirme ve veri manipülasyonu suçlamalarında mahkemede suçsuz olduğunu ileri sürdü ve o zaman da bu tür iddiaları reddetti.

Bu yılın Nisan ayında, şirketin iflasından dolayı özür diledi;

“Hiçbir zaman böyle şeyler bitmeyeceğini hayal ettim ve gerçekleşen her şey için, herkese tesir eden bir etki için her zaman üzgünüm.”

Mt. Gox, bir kısmı daha sonra bulunan 850.000 bitcoin için saldırıya uğradığını iddia ederek Nisan 2014’te tasfiyeye resmen başvurmuştu.

Dava o zamandan beri devam ediyor. Mahkemenin Temmuz 2018’de, sivil rehabilitasyona başlamak için dilekçeyi onaylayan bir emir verdi ve alacaklılar bir zafer kazandı.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.