bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,365.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,034.16
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $562.27
Ana SayfaGenelNFT Çılgınlığı Zirvede! "The N Project" Tanesi 6500 Dolar'dan Sadece Rakam Satıyor

NFT Çılgınlığı Zirvede! “The N Project” Tanesi 6500 Dolar’dan Sadece Rakam Satıyor

Siyah arka planlar üzerine rastgele sayılardan oluşan NFT’lerin her biri yaklaşık 6,5 bin dolarlık bir başlangıç ​​fiyatından satılıyor, ancak projede daha fazlası var mı?

NFT çılgınlığı her gün yeni projelerle devam ediyor, her proje ortaya yeni gibi görünen bir şey koyuyor. Bu sefer de, kendi açıklamalarına göre The N Project – ‘zincirde depolanan rastgele oluşturulmuş sayılar’. Projesi

Siyah Arka Plan Üzerinde Rastgele Sayılar

NFT’ler ve şu anda bu sektörün bir balon durumunda olup olmadığı hakkında çok şey yazdık. NFT’lerin neden alındığını algılamak çok incelikli bir konu. Kullanıcı bir öğeyi kendisi için öznel bir değer taşıdığı için satın alıyorsa, bunun balon bir piyasa davranışı olup olmadığını anlamak oldukça zor.

Ve NFT’ler için güçlü bir gözlem var. Doğrulanabilir dijital nesneler, oluşumları ve genel olarak zincir üzerinde izlenebilirlikleri nedeniyle taklit edilmeleri imkansız vb. Ancak, mevcut durumda en çok satan NFT’lerin bazılarının değeri söz konusu olduğunda, bu durum tamamen bambaşka hal alıyor.

Tabii ki, Ether Rocks, Punks, Apes veya başka bir proje her ne olursa olsun yatırımcıların uzun vadede iyi bir kazanç sağlayıp sağlayamayacağını veya sadece bir miktar kâr için NFT alım satımının makul bir kazanç kapısı olduğunu yalnızca zaman gösterecek.

Ama gerçek şu ki, her gün yeni projeler görüyoruz ve arkalarındaki fikir o kadar soyut olabiliyor ki, sıradan bir kişinin tek bir NFT’ye 6500 Dolar harcaması akıl sınırlarını zorlayabiliyor.

Söz konusu proje “The N Project” olarak adlandırılıyor ve her biri siyah bir arka plan üzerinde 8 rasgele sayı içeren 8.888 NFT üretti. Tabii ki, hepsi bu kadar değil. Her sayının diziye dahil edilme olasılığı rastgeledir ve bazı sayılar diğerlerinden daha “nadirdir”, en kıt sayı 0’dır.

Peki İnsanlar Neden Sadece Rakamlar İçin Yüksek Fiyatlar Ödüyor?

Koleksiyonun tamamı OpenSea’de satışa sunuldu ve web sitesine göre taban fiyat şu anda 2 ETH’nin üzerinde. Ayrıca, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 6500 Dolar’a (1,75 ETH) satılan bazı NFT’ler var.

Siyah bir arka plan üzerine rastgele yazılmış sayıların neden bu fiyata satıldığının sırrını çözmek için, 0x araştırmacısı Danial’in Tweet dizisine daha yakından bakalım.

Her şeyden önce, her bir sayıyı yaratma olasılığı şöyle görünüyor:

Kaynak: Twitter

Görünüşe göre, 0’lar NFT’ye girmesi en zor olanlardır ve güya bir tane almak değerlemeyi çok yükseltebilir. Yukarıdaki başlıkta araştırmacı, her durumda projeye neden yüksek değer verdiğini özetliyor.

Danial bunu başka bir çok popüler NFT projesiyle karşılaştırıyor – Loot. Diğer projelerde sayılar yerine kullanıcılar, nihai amacı dijital rol yapma oyunları ve benzerlerini yaratmak olan, içerik oluşturucuların belirlediği bir temaya sahip rastgele kelimeler veya ifadeler üretiyor.

Yukarıdakilerin tümü, teknik açıdan anlayışlı biri için mantıklı olsa da, normal birinin durumu anlayıp anlayamadığı sorgulanabilir. Çoğu insan için bunlar sadece siyah bir arka plan üzerine yazılmış sayılardır. Ne daha fazlası, ne daha azı. Elbette, devrim niteliğindeki her düşüncenin başlangıçta bazı kitleler tarafından hoş karşılanmadığını görebilirsiniz. Ama bu rakamlar daha farklı bir şeye dönüşebilir mi? Bunların etrafında inşa edilmiş kullanım örnekleri görecek miyiz? Bunu sadece zaman gösterecek.

Bu bir balonun göstergesi mi? Henüz net değil ve buna bakma şekliniz kesinlikle öznel. Bu yüzden NFT pazarının genel olarak balon olup olmadığını belirlemek çok zor.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
12.65%
$48,365.00
$6,118.17
Ethereum (ETH)
8.15%
$4,034.16
$328.78