NFT Nedir? Nasıl Çalışır? (Non-Fungible-Token)

Herkese merhabalar, bu inceleme yazımızda son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve açılımı Non-Fungible Token olan NFT ’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) gelişmeye devam ettikçe alışılmışın dışında token ve coin çeşitleri karşımıza çıkmaya devam ediyor. Blok zinciri üzerinde yer alan verilerin güvenilirliği ve değiştirilemez olmaları yeni fikirlerin de ortaya çıkmasına neden oldu.

NFT Nedir?

NFT, blok zinciri ağı üzerinde şifrelenmiş, herhangi bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır.

Özel bir kriptografik token türü olan NFT, kopyalanamaz ve türünün tek örneğidir. NFT’nin özgün ve biricik olması, karşılıklı olarak kendi türünden başka bir token ile takasının yapılamamasına yol açar. Bu durumda NFT’ye aktarılan bir sanat eserinin özgünlüğü kolayca doğrulanabilir ve eserlerin kopyalamasının önüne geçilir. 

NFT’ler Nasıl Çalışır?

NFT’lerin yaratılması ve çıkarılması için farklı çerçeveler mevcuttur. Bunlardan en tanınmış olanı, Ethereum blok zinciri üzerinde eşsiz varlıklar çıkarmak ve alıp satmak için bir standart olan ERC-721’dir.

Daha yeni ve geliştirilmiş bir standart ise ERC-1155’tir. Tek bir kontratın hem ikame edilebilir hem de eşsiz token’ları dahil etmesine imkan tanıyarak tamamen yeni fırsatlar ortaya koymuştur. NFT’lerin çıkarılmasına yönelik standardizasyon, daha yüksek seviyede karşılıklı çalışabilirliği mümkün hale getirir, bu da en nihayetinde kullanıcılar için faydalıdır. Ayrıca karşılıklı çalışabilirlik, eşsiz varlıkların farklı uygulamalar arasında oldukça kolay şekilde transfer edilebileceği anlamına gelir.  

NFT’ler, OpenSea gibi açık pazaryerlerinde alınıp satılabilir. Bu pazarlar alıcılarla satıcıların bağlantı kurmasını sağlar ve her bir token’ın değeri eşsizdir. NFT’ler doğal olarak, piyasa arz ve talebine göre fiyat değişiklikleri gösterebilir.

NFT Nerede Nullanılır?

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında kullanılıyor. Ayrıca NFT’ler, kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda da karşımıza çıkabiliyor.

Özellikle sanat eserlerinin telif hakları için NFT kullanımı güden güne artmaya devam ediyor. Örnek vermek gerekirse, Rick and Morty isimli ünlü animasyon serisi için yapılan dijital sanat eseri, açık artırmayla 150.000 Dolar’a satılmıştı.

Bir başka örnek olarak, Adam Kubert tarafından çizilen Örümcek Adam resmi gösterilebilir. Ethereum blok zinciri üzerinde koleksiyon token’ı haline getirilen dijital eser 12,75 ETH karşılığında satılmıştı.

Bununla birlikte, YouTuber Logan Paul Pokemon kartlarını, Elon Musk‘ın eşi Grimes ise müzik videolarını NFT ile satarak binlerce, hatta milyonlarca dolar para kazandı. Bunların en son örneği ise Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Jack Dorsey‘in Twitter’da paylaştığı ilk tweet’ini NFT hâline getirerek Valuables adlı bir platformda satışa çıkarması oldu ve şu anda Oracle’ın CEO’su Sina Estavi‘den 2.5 Milyon Dolar teklif aldı.

C. Sancakhttp://coinadam.com
2015 yılında ilk olarak Bitcoin ile tanıştığım kripto para ekosistemi üzerine yazılar yazıyorum. Yazılarımda ve sosyal hesaplarımda yatırım tavsiyesi sayılabilecek bilgiler vermiyorum. Paranın değil, teknolojinin hayranıyım.

Son Baslıklar

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) 431,773.59
ethereum
Ethereum (ETH) 33,761.64
tether
Tether (USDT) 17.94