Nvidia’nın Kazancı 2017’nin 4. Çeyreğinde Tavan Yaptı

Kripto para madenciliği konusundaki kamuoyunun ilgisi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Ekran kartları raflardan uçuyor. Nispeten ucuz elektrik erişimi olan...

0

Kripto para madenciliği konusundaki kamuoyunun ilgisi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Ekran kartları raflardan uçuyor. Nispeten ucuz elektrik erişimi olan herkes, bu kripto para çılgınlığını kullanmak istiyor. Nvidia gibi şirketler üç aylık kazançlarında yüksek artışlar görüyorlar. Nitekim kripto para madenciliği kavramı, 2017 yılının 4. çeyreğinde şirketin gelirini artırdı. AMD’nin de benzer gelir artışını da kaydettiği, şirket için olumlu bir gelişme.

En yeni Nvidia ürünleri üç aylık kazanç araması oldukça ilginçti. Şirketin geliri arttıkça kimsenin şikâyeti yok, bu gelir artışı için ana katalizör, kripto para madenciliği kaynaklı. Ethereum ya da diğer kripto paralarını mayınlamak için onlarca grafik kartı satın alan binlerce insanlar, Nvidia kartlarına büyük talep gösteriyor. AMD’nin sağlam kartları olsa da, Nvidia ürünleri yüksek katmanlı segmentte rekabet avantajı sunuyor.

 

Nvidia için çok olumlu bir çeyrek

Şimdilik, şirket kripto para madenciliği ile kaç satış üretildiğinden emin değil. Bu gibi gelişmeleri ölçmek son derece zordur. Sonuçta, şirket yılda on binlerce GPU satıyor. Bunların çoğu normal PC yapılarının bir parçası olarak sonuçlanır. Bununla birlikte, Nvidia kripto para madenciliği işlerine son çeyrekte harikalar yarattığını inkar etmiyor. 2017 yılının 3. çeyreğine kıyasla, 4. çeyrekte, madencilik satışlarından beklenen gelir daha yüksek. Bu, genel olarak hem şirket hem de kripto para camiası için olumlu bir eğilimdir.

Bu harika bir haber olmasına rağmen, Nvidia bu trendin oldukça çabuk tükenmesini bekliyor. Kripto para birimi fiyatları düştüğü için böyle büyük bir madencilik teçhizatı yatırımı yapmak pek çok insanın yapması mümkün değil. Kripto alışverişi doğası gereği dalgalıdır ve bu nedenle bu endüstri ile ilişkili eğilimler de vardır. Bu nedenle, şirket gelecek kripto para madenciliği ile ilgili satışlar için yüksek umutları olmayacak. Bu mevcut durum, şirket için faydalıdır, ancak her şey oldukça hızlı bir şekilde dönebilir.

Nvidia yatırımcıları son kazanç çağrısından oldukça memnun. Bazıları Nvidia’nın kripto para madenciliği üzerindeki etkisi konusunda iyimser. Ekran kartı satışları yakında çok fazla düşmeyecek. Kripto para kalabalığından vazgeçseler de, çoğu ekran kartı kendi video kartlarını hala kullanmaya devam ediyor. Dahası, Nvidia yapay zeka ve bilimsel araştırmalar için de büyük etkiye sahip. Kripto para madenciliği artık karlı olmadığı takdirde gelir kesilmez. Aslında, şirket 2018’in 1. Çeyreğinde gelirin bu şeklini düz veya hatta düşürmeyi beklemektedir.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.