bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,577.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,486.26
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.91
Ana SayfaKripto Para HaberleriOKEx Olayından Sonra Bitcoin Fiyatı 30 Dakika İçinde Aniden Düştü

OKEx Olayından Sonra Bitcoin Fiyatı 30 Dakika İçinde Aniden Düştü

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx, para çekme işlemlerini askıya aldıktan sonra, Bitcoin fiyatı sadece 30 dakika içinde %3 düştü.

OKEx, 16 Ekim’de para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Bu haberin ardından BTC fiyatı büyük borsalarda yarım saat içinde %3 oranında bir düşüş yaşadı.

Bitcoin’in 15 dakikalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView.com

OKEx ekibi, borsanın özel anahtar sahiplerinden birinin soruşturmalarda bir kamu güvenlik bürosu ile işbirliği yaptığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı;

“Gizli anahtar sahiplerimizden biri şu anda gerektiğinde soruşturmalarda bir kamu güvenlik bürosu ile işbirliği yapıyor. İlgili özel anahtar sahibiyle iletişimimiz koptu. Bu nedenle, ilgili yetkilendirme tamamlanamadı. 8.1 Hizmet Değişikliği ve Hizmet Koşullarının Kesilmesi uyarınca OKEx, hizmeti değiştirebilir ve / veya hizmeti herhangi bir zamanda önceden bildirimde bulunarak veya bulunmayarak kesintiye uğratabilir, askıya alabilir veya sonlandırabilir.”

OKEx açıklaması yayınlandıktan hemen sonra Bitcoin fiyatı 11.514$ seviyelerinden 11.190$ seviyelerine kadar geriledi. Yaşanan bu %3 oranındaki düşüş, 30 dakikalık bir süre içinde meydana geldi ve pazar genelinde bir gerilemeye neden oldu.

Bitcoin borsaları genellikle soğuk depodan, yani internete bağlı olmayan bir cüzdandan para çekme işlemlerini gerçekleştirmek için çoklu imza sistemi uygular. Soğuk cüzdandan para aktarmak için, borsa genellikle sahiplere ve yöneticilere birkaç özel anahtar dağıtır. Çoklu imzalı bir sistemde, işlemleri kapatmak için anahtar sahiplerinin tümü veya çoğunluğu mevcut olmalıdır.

OKEx CEO’su Jay Hao şunları söyledi:

“Dijital varlık / kripto para çekme işlemleri hariç tüm işlemler OKEx’te etkilenmeden kalır. Tüm paranız ve varlıklarınız güvende. Soruşturma, yalnızca belirli bir özel anahtar sahibinin kişisel sorunuyla ilgilidir. Daha fazla duyurular yapılacaktır.”

Bitcoin fiyatı OKEx haberlerinde iki ana nedenden dolayı keskin bir şekilde düşmüş olabilir. İlk neden olarak OKEx’in hem spot hem de vadeli işlem hacminin önemli miktarlarını işleyen büyük bir borsa olması söylenebilir. İkincisi neden olarak ise, Çin ile bağlantılı bir değişim söz konusu olduğunda, genellikle piyasa spekülasyonlarının artıyor olması söylenebilir.

8BTC‘nin kurucu ortağı Red Li şunları söyledi:

“OKEx ilk olarak para çekme işleminin 15:00’da askıya alınacağını, ancak hızlı bir şekilde 11:00’e değiştirileceğini belirtti. Söylentilere göre, belirli alışverişte 800’den fazla hesap sınır ötesi kara para aklamayla ilgili.”

Hong Kong Bitcoin Derneği Başkanı Leo Weese, bir kişinin bir borsanın tüm soğuk depolama çoklu imza sistemini etkileyebileceği gerçeğine şaşırdığını söyledi ve şöyle dedi;

“Çin’de oturmuş bir kişinin tüm bir açık deniz kripto para borsasının anahtarlarını elinde tutması, muhtemelen bu yıl öğrendiğim bu sektörle ilgili en şaşırtıcı şey. Yine de, müşterilerin anahtar yönetimi konusunda şeffaflık talep etmemesi çok yakın bir zamanda ortaya çıkıyor.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.89%
$48,577.00
$918.11
Ethereum (ETH)
0.13%
$3,486.26
$4.53