bitcoin
Bitcoin (BTC) $43,106.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,968.47
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $357.75
Ana SayfaKripto Para HaberleriOrta Asya Ülkelerinde Kripto Paralara Olan İlgi Artıyor

Orta Asya Ülkelerinde Kripto Paralara Olan İlgi Artıyor

Orta Asya ülkesi Kazakistan, son zamanlarda Bitcoin madenciliği haberleriyle öne çıkıyor. Şu anda Bitcoin hash oranının yaklaşık %6-8’ine ev sahipliği yapmakla övünen ülke, kripto para biriminin benimsenmesinde de önemli bir büyüme görüyor.

Komşu ülke Çin’den gelen çoğu Bitcoin madencisinin ilk durağı olan Kazakistan, bankalar ve kripto para borsaları için BTC ticaretini yasallaştıracak ve fiat gibi kripto para ticaretini yapmalarına izin verecek bir yıllık pilot proje yürüttüğünü duyurdu. Bir yılın sonunda bu proje değerlendirilecek. O zamana kadar Bitcoin’in tam yasal statüye sahip olması ise çok muhtemel.

Katılımcı bankalar ve kripto para borsaları, yeni kurulan Astana Uluslararası Finans Merkezi’ne (AIFC) kaydolmak zorunda kalacak. Proje, Kazakların katılımcı bir bankacılık kurumunda hesap sahibi olmalarını, itibari paralarını kayıtlı kripto borsalarına transfer etmelerini sağlayacak. Ayrıca dijital para satın almalarını ve piyasada çeşitli diğer işlemleri gerçekleştirmelerini de sağlayacak. Kârlı yatırımlardan elde edilen gelir daha sonra kişisel hesaplara geri yatırılabilecek.

Özellikle, diğer birkaç Orta Asya ülkesi, Bitcoin ve kripto para birimlerinin artan bir şekilde benimsendiğini görüyor. Bir başka Orta Asya ülkesi olan Özbekistan da kripto ticaretini yasallaştırdı. Aynı zamanda vergiden muaf hale getirdi. Bununla birlikte 2020’de ülke, havuza katılan madencilere daha ucuz elektrik sunacak ulusal bir Bitcoin madencilik havuzu başlattığını duyurmuştu.

Kripto Para

Benzer şekilde, Kırgızistan’da Bitcoin ülke yasalarına göre bir menkul kıymet veya para birimi değil, bir emtia olarak kabul ediliyor. Yerel işlemlerde bir para birimi olarak BTC kullanılmasına rağmen yasal olarak çıkartılabilir, satın alınabilir, satılabilir ve yerel borsalarda işlem görebilir.

Bununla birlikte, dünya çapındaki ülkelerin artan kripto ilgisine rağmen, Bitcoin’in birçok ülkenin ilgilendiği Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) şeklinde önemli aksiliklerle karşılaşması da muhtemel. Bitcoin baskısı, gelecek yıla kadar kendi CBDC’lerini, e-CNY’yi başlatma planlarıyla da ilgili olabilir. Dünyanın geri kalanı çoğunlukla deneylerinin nasıl sonuçlandığını görmek için izlerken, başarıları diğerlerinin de aynı şeyi takip etmesine ve kendi bölgelerinde Bitcoin’in benimsenmesini zorlaştırmasına yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.77%
$43,106.00
$1,625.10
Ethereum (ETH)
5.6%
$2,968.47
$166.23