bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,860.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,959.66
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $453.07
Ana SayfaAnalizPayPal, Kripto Para Kullanıcıları İçin Dezavantajlı Mı?

PayPal, Kripto Para Kullanıcıları İçin Dezavantajlı Mı?

Kripto para piyasaları, PayPal’ın kripto para ödemelerini sağlayacağı haberinin ardından 25 Milyar Dolar değer kazandı. Fakat ortalama bir kripto para kullanıcısının bilmesi gereken birçok şey var gibi görünüyor.

Küresel ödeme sağlayıcısı PayPal‘ın ağında yaklaşık 350 Milyon kullanıcı ve 26 Milyon satıcı bulunuyor. Bu nedenle kripto ödemelerinin tanıtımı birçok kişi tarafından endüstri için yükseliş olarak yaygın şekilde övüldü.

Bununla birlikte kripto para piyasaları yükselişe geçti ve Bitcoin fiyatı, haberin çıkmasından sonraki saatlerde 2020’nin en yüksek seviyesi olan 13.200$ seviyelerine yükseldi. Pek çok endüstri uzmanı, bu hareketi BTC ve tüm kripto ekosistemi için harika bir şey olarak övdü, ancak her şey göründüğü gibi olmayabilir.

Kripto Para Çekme Hizmeti ve Büyük Ücretler

PayPal, kripto paraların harici cüzdanlara çekilmesine izin vermeyecek, bu nedenle PayPal, fiat paraya geri dönmesi gereken kullanıcılar için istediği fiyatı belirleyebilir.

Herhangi biri PayPal’ı para birimlerini değiştirmek veya başka bir ülkedeki bir hesaba para göndermek için kullandıysa, dönüştürülen para birimine bağlı olarak %8’e kadar çıkabilen alış – satış farkıyla karşılaşacaktır.

OKCoin COO’su Jason Lau, ücretlerle ilgili olarak çıkabilecek sıkıntılara dikkat çekti.

Buna ek olarak PayPal, avukat Jake Chervinsky‘nin gözlemlediği gibi farklı hesaplar arasında kripto transferlerine de izin vermeyecek.

”Bu benim için PayPal haberlerinin en önemli noktası. Sadece kendi kendini korumaya çekmeyi engellemiyorlar, hesaplar arasında transferlere bile izin vermiyorlar. PayPal’ın hukuk ekibiyle bu kısıtlamaların düzenlemelere uygunluk için neden gerekli olmadığı konusunda konuşmaktan memnuniyet duyarım.”

Uygulanacak Vergiler

PayPal başlangıçta yalnızca ABD hesap sahiplerine kripto hizmetleri sunacak. Amerika ise dünyadaki en sert vergi düzenlemelerinden bazılarına sahip.

ABD İç Gelir Servisi (IRS), Bitcoin gibi kripto varlıkları para birimi olarak değil mülk olarak sınıflandırıyor. Bu da, PayPal kullanıcılarının kripto satın alması, satması veya harcamasının, vergiye tabi olacağı anlamına geliyor.

Örneğin, bir kullanıcı Bitcoin kullanarak bir akıllı telefon satın alırsa, BTC’yi satın aldığı fiyatı ve ürün için sattığı zamandaki fiyatı beyan etmesi ve buna ek olarak da elde etmiş olabileceği kazanç için vergi ödemesi gerekecek.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.29%
$58,860.00
$1,936.49
Ethereum (ETH)
4.67%
$3,959.66
$184.92