Ana Sayfa Analiz PayPal, Kripto Para Kullanıcıları İçin Dezavantajlı Mı?

PayPal, Kripto Para Kullanıcıları İçin Dezavantajlı Mı?

Kripto para piyasaları, PayPal’ın kripto para ödemelerini sağlayacağı haberinin ardından 25 Milyar Dolar değer kazandı. Fakat ortalama bir kripto para kullanıcısının bilmesi gereken birçok şey var gibi görünüyor.

Küresel ödeme sağlayıcısı PayPal‘ın ağında yaklaşık 350 Milyon kullanıcı ve 26 Milyon satıcı bulunuyor. Bu nedenle kripto ödemelerinin tanıtımı birçok kişi tarafından endüstri için yükseliş olarak yaygın şekilde övüldü.

Bununla birlikte kripto para piyasaları yükselişe geçti ve Bitcoin fiyatı, haberin çıkmasından sonraki saatlerde 2020’nin en yüksek seviyesi olan 13.200$ seviyelerine yükseldi. Pek çok endüstri uzmanı, bu hareketi BTC ve tüm kripto ekosistemi için harika bir şey olarak övdü, ancak her şey göründüğü gibi olmayabilir.

Kripto Para Çekme Hizmeti ve Büyük Ücretler

PayPal, kripto paraların harici cüzdanlara çekilmesine izin vermeyecek, bu nedenle PayPal, fiat paraya geri dönmesi gereken kullanıcılar için istediği fiyatı belirleyebilir.

Herhangi biri PayPal’ı para birimlerini değiştirmek veya başka bir ülkedeki bir hesaba para göndermek için kullandıysa, dönüştürülen para birimine bağlı olarak %8’e kadar çıkabilen alış – satış farkıyla karşılaşacaktır.

OKCoin COO’su Jason Lau, ücretlerle ilgili olarak çıkabilecek sıkıntılara dikkat çekti.

Buna ek olarak PayPal, avukat Jake Chervinsky‘nin gözlemlediği gibi farklı hesaplar arasında kripto transferlerine de izin vermeyecek.

”Bu benim için PayPal haberlerinin en önemli noktası. Sadece kendi kendini korumaya çekmeyi engellemiyorlar, hesaplar arasında transferlere bile izin vermiyorlar. PayPal’ın hukuk ekibiyle bu kısıtlamaların düzenlemelere uygunluk için neden gerekli olmadığı konusunda konuşmaktan memnuniyet duyarım.”

Uygulanacak Vergiler

PayPal başlangıçta yalnızca ABD hesap sahiplerine kripto hizmetleri sunacak. Amerika ise dünyadaki en sert vergi düzenlemelerinden bazılarına sahip.

ABD İç Gelir Servisi (IRS), Bitcoin gibi kripto varlıkları para birimi olarak değil mülk olarak sınıflandırıyor. Bu da, PayPal kullanıcılarının kripto satın alması, satması veya harcamasının, vergiye tabi olacağı anlamına geliyor.

Örneğin, bir kullanıcı Bitcoin kullanarak bir akıllı telefon satın alırsa, BTC’yi satın aldığı fiyatı ve ürün için sattığı zamandaki fiyatı beyan etmesi ve buna ek olarak da elde etmiş olabileceği kazanç için vergi ödemesi gerekecek.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Eminence.Finance Pazartesi Gecesi Saldırıya Uğradı

Yearn.Finance (YFI) kurucusu Andre Cronje'nin tamamlanmamış DeFi protokolü Eminence.Finance Pazartesi gecesi saldırıya uğradı. Saldırgan, kullanıcılar tarafından yatırılan Eminence'den 15 Milyon Dolar harcadı ve ardından 8...

Lou Kerner; YFI, DeFi’nin ve Finansın Geleceğidir

Yearn.finance tokeni YFI, kripto para piyasasının son aylardaki en büyük başarı öykülerinden biri oldu. YFI, Haziran ayında ücretsiz olarak piyasaya sürüldüğünden bu yana, 44.000$ seviyelerine...

DeFi Tokenları Son Düşüşlere Rağmen Kazanç Açısından Hala Birinci

Merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenları, son piyasa düzeltmesi sırasında büyük bir geri çekilme yaşadı, ancak DeFi tokenları bu yıl içerisinde şimdiye kadar elde edilen kazançlar...