Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Petro'nun ardından, Türkiye ve İran'da "Milli Bitcoin" Çalışmaları Başlıyor

Petro’nun ardından, Türkiye ve İran’da “Milli Bitcoin” Çalışmaları Başlıyor

Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro’nun 20 Şubatta ön satışının başlaması sonrası, Türkiye ve İran hükümetleri, devlet destekli dijital para birimlerini geliştirmeyi düşünüyorlar.

21 Şubat’ta, Petro’nun piyasaya sürülmesinden bir gün sonra, İran’ın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bürosu (İİT), İran’ın PostBank’ının kriptopara üzerinde çalıştıklarını tweetledi:

“Postbank’ın yönetim kurulunda, dijital para birimleri ve blok zinciri üzerine yapılan bir toplantıda, […] ülkenin ilk bulut tabanlı dijital para birimini uygulamak için görüşmelere başlandı.” dedi.

Petro’nun piyasaya sürülmesinden iki gün sonra, 22 Şubat’ta Orta Doğu haber ajansı Al-Monitor, MHP Milletvekili ve Genel Sekreteri Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun “Turkcoin” adlı bir “milli Bitcoin” çıkartılması önerisini sundu. Kripto paranın düzenlenmesine ilişkin bilgiler de MHP’nin 22 sayfalık raporunda anlatıldı.

Tanrıkulu’nun raporu, 7 Şubat tarihinde CNN Türk’ün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile yaptığı röportajdan iki hafta sonra, hükümetin milli bir kripto para birimini yaratmaya hazırlandığını söyledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında,İran Siber Sivil Yüksek Komisyon’u (HCC), Bitcoin’i gündemine aldı. Komisyon, İran Merkez Bankası ile birlikte, kriptoparalarla ilgili bir rapor üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 21 Şubat tarihinde İran Merkez Bankası, İran’da kripto para birimlerini kontrol altına almak için konu üzerinde aktif bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Türk hükümeti, daha önce Bitcoin (BTC) ve kriptoparalara sert bir tutum takınmıştı. 2017 yılının Kasım ayında Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, kripto paraların spekülatif doğası ve kontrol altında olmaması nedeniyle caiz olmadığını açıklamıştı.

Ancak Tanrıkulu, Al-Monitor’e, kanunlarda kripto para birimleri hakkında yasaklama olmadığından, Türkiye’de kripto alım ve satımının yasal olduğunu söyledi:

“Yasak içermediğinden, kripto para birimleri kullanımı yasal olarak kabul edilebilir […] kripto para alım satımı yapmak ve Bitcoin madenciliği yoluyla kazanç sağlamak bugün Türkiye’de suç faaliyeti kapsamına girmemektedir.”

Tanrıkulu’nun raporunda, kara para aklama ve dolandırıcılık önlemek için Türkiye’de kripto düzenlemesine kesinlikle ihtiyaç duyulduğunu ve bunun yolunun da hükümetin kontrolünde olan bir “kripto para borsası”nın oluşturulmasının olduğunu belirtti.

Venezuela’nın kript parası Petro, bazı eleştirmenler tarafından, ülkeye uygulanan Batı yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak görüldü; İran da şu anda uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya.

Petro, hükümet destekli ilk kriptopara değil. Dubai’deki yerel yönetim, Ekim 2017’de devlet destekli emCash’i başlatmıştı. Yine 2017’de Kazakistan, Japonya ve Estonya, hükümet destekli kripto para birimlerini çıkartmayı gündemlerine almıştı.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

DeFi Token Fiyatları Ekim Ayı Boyunca Düşüş Yaşadı

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) piyasası, Ekim ayı boyunca zarar gördü. Bitcoin'in güçlü yükseliş trendine rağmen DeFi tokenlerı, sürekli olarak düştü ve hiçbir canlanma veya iyileşme...

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance, yüksek getirili likidite havuzlarını başlatan ilk...

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8 Milyon Dolar'dan...