Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Petrol Destekli Kripto Para Petro, Dash'ten Kopyalanmış Olabilir

Petrol Destekli Kripto Para Petro, Dash’ten Kopyalanmış Olabilir

Venezüella’nın petrol destekli kripto para birimi Petro (PTR), aynı madencilik algoritmasına, benzer özelliklere sahip olduğu ve beyaz kağıdının (whitepaper) bir kısmının Dash’in “açık” bir kopyası olduğu ortaya çıktı.

Twitter’da Ethereum geliştiricisi Joey Zhou‘nun işaret ettiği gibi, petrol destekli kripto paranın beyaz kağıdının 11. sayfasında, doğrudan Dash’in Github deposundan kopyalandığını ispatlayan bir resim var.

Petro’nun beyaz kağıdı daha derinden incelendiğinde, Venezüella hükümetinin, pazardaki en büyük kripto para birimlerinden biri olan Dash’den bir resimden daha fazlasını aldığını görülüyor.

Belgede, hükümet, kripto para biriminin tıpkı Dash’in yaptığı gibi X11 madencilik algoritmasını kullanacağını açıklıyor ve beyaz kağıda göre varsayılan olarak etkin olan bir “Anında Gönderme” özelliği içeriyor.

Anında Gönderme özelliği, Dash’te mevcut olsa da, Venezuela bunu, Petro’nun “en önemli özelliklerinden biri” diye lanse etmişti.

“Petro’nun en önemli özelliklerinden biri, mevcut kripto para birimlerine kıyasla önemli bir etki yaratan yenilikçi bir ilerlemeyi temsil eden işlemlerin anlık olarak gönderilmesi (5 saniyeden daha az). Bu özellik varsayılan olarak aktiftir ve ilk işlemden sonra adres boş bir listeye eklenir. ”

Petro, her blok arasında 60 saniyelik bir 4MB blok boyutuna sahip. Algoritma, Proof of Work (PoW) vePoS arasında karışımı. Belgede, ağın “kararlar alacak ve kendi başlarına yürütülen işlemleri destekleyecek” masternode’ları (Nodos Maestros) olacak.

Dash, ağının ödüllerini  masternode’lara (%45), madencilere (%45) ve hazinesine (% 10) ayırır. Petro, ağın ödüllerinin %85’ini masternode’lara dağıtmaya hazırlanıyor ve %15’i kullanıcıya ilk aşamada geri döndü.

Whitepaper’a göre bu model, ağın rahatlığı için herhangi bir zamanda, doğal ve / veya tüzel kişiler tarafından kripto varlığa bağlanan faaliyetleri düzenleyen SUNACRIP tarafından değiştirilebilir.

Petro’nun büyümesi

Venezüella hükümeti Petro için çeşitli kullanım senaryoları bildiriyor ve muhtemelen bu şekilde talebi karşılamaya çalışıyor. Bu yılın başlarında hükümet, ihracatta petro kullanılmasını ve daha sonra da yerel bankaların Petro kabul etmesini emretti.

Petrol destekli kripto para birimi, ülkede resmi bir alternatif para birimi olarak kabul edildi. Venezüellalıların işini kolaylaştırmak için, Venezüella’nın merkez bankası, bolivarları, petroyu somut para birimine çevirmek için bir uygulama başlattı.

Kısa bir süre önce ülke lideri Nicolás Maduro, Petro’nun halka arznın Kasım ayında olacağını ve resmi web sitesinin yayınlandığını açıklamıştı. Ayrıca kripto paranın cüzdan uygulaması artık Google Play’de yayında.

Petro yaygın olarak eleştirilmekte. Asırlık düşünce kuruluşu Brookings Institute, Petro’nun meşru kripto paraları zedelediğini öne sürdü; Çünkü bu, satışın esas olarak hükümetin uluslararası yaptırımları atlatması ve yabancı sermayeyi getirmesi için bir yol olarak ortaya çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...

Bitcoin Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum Bitcoin ağının güçlü kaldığı anlamına geliyor. Blockchain.com kurucu...

FinCen Belgeleri Nedir ve Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kamuoyuna sızdırılan FinCEN belgeleri, dünyanın en büyük finans kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve bu bankaların 2 Trilyon Dolar'ı...

UNI Token Aşırı Değerlenecek; Ünlü Kripto Balinası Görüşünü Paylaştı

Bitfinex balinası olarak tanınan Joe007, Uniswap UNI tokenin aşırı değerleneceğine inandığını açıkladı. Joe007, sosyal medyada UNI hakkındaki düşüncelerini soran...