bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,428.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,042.04
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $475.23
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinPortekizli Şirket Elektrik Faturası Ödemeleri İçin BTC Kabul Edecek

Portekizli Şirket Elektrik Faturası Ödemeleri İçin BTC Kabul Edecek

Portekiz merkezli enerji şirketi, Şubat ayından itibaren müşterilerinin Bitcoin ile elektrik faturası ödemelerini yapabilecekleri açıkladı.

Portekiz merkezli küçük bir enerji ticareti şirketi olan Luzboa şirketinin başkanı Pedro Morais Leitão, Çarşamba günü BTC ile yeni ödeme seçeneğinin bu ay sunulacağını belirtti.

Yöneticiye göre, Luzboa önümüzdeki günlerde bir Bitcoin cüzdanı oluşturacak ve konut sakinlerinin “Bit Spot” olarak bilinen yeni bir ödeme sistemi altında elektrik faturaları için ödeme yapmasına izin verecek. Leitão‘ya göre firma, işini istikrarsız fiyatlardan korumak için alınan Bitcoin’i anında Euro’ya çevirmeyi planlıyor. Yönetici; “Döviz dalgalanmasının farkındayız, ancak biraz risk almaya hazırız” dedi.

Luzboa

Leitão, girişimin ana fikrinin müşterilerini BTC ödemelerine yönlendirmek yerine niş bir pazarı ele geçirmek olduğunu açıkladı.

“Kripto para birimlerine ilgi duyan yeni bir nesil var. Biz de bu kişilere yeni ödeme yöntemlerini kullanma fırsatı vermek istiyoruz.”

Merkezi Portekiz’in Centro Bölgesi’ndeki bir şehir ve belediye olan Viseu’da bulunan Luzboa’nın yaklaşık 5.000 konut müşterisi olduğu bildirildi. İspanya’nın en büyük beşinci bağımsız enerji şirketi olan Nexus Energía Group, 2017 yılında firmanın %51 hissesini satın aldıktan sonra Luzboa’nın çoğunluk hissedarı oldu.

Portekiz, yerel düzenleyiciler arasında son yıllarda nispeten düşük kalan endüstri bilincine rağmen, yavaş yavaş kripto dostu bir ülke olarak ortaya çıkıyor. Portekiz Maliye Bakanı, 2017’nin sonlarında BTC perakende ticaretinin vergilendirilemeyeceğini açıkladıktan sonra, ülke özellikle perakende kripto para ticaretinden sıfır vergi almasıyla biliniyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.16%
$60,428.00
$1,305.24
Ethereum (ETH)
0.28%
$4,042.04
$11.32