Putin; “Blockchain Teknolojisinin Arkasında Durmamız Önemli”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın başkanı Herman Gref ile yaptığı görüşmede, Blockchain teknolojisinin arkasında durmanın...

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın başkanı Herman Gref ile yaptığı görüşmede, Blockchain teknolojisinin arkasında durmanın öneminden bahsetti.

Sberbank, geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Rusya Federal Antimonopoly Servisi (FAS) ile ortak çalışarak, Blok Zinciri tabanlı belge aktarma ve depolama sistemlerini zaten tanıtıyordu. Bankanın yakında İsviçre’de kripto para exchange platformu açacağı söyleniyor.

 

Gref, Putin ile birebir yaptığı görüşmede, dünya çapındaki blockchain ve kripto para endüstrisinin büyüklüğü nedeniyle, Blockchain alanında eğitim uzmanları için programa ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ayrıca Gref, inovasyonu teşvik etmek için yasaklar yerine, hassas düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Buna karşılık Putin, Blockchain’den özellikle bahsetmeden, “her şeye sahip olacağız […] petrol, gaz, kömür, her türlü metal […] altın, platin, elmas, her şey! “dedi ve daha sonra block zinciri endüstrisinin Rusya’da iyi bir şekilde geliştiğini ve blok zincirinin iyi bir entelektüel tabanı olduğunu söyledi.

Putin, Rusya’nın kendi “patlamasına” ihtiyacı olduğunu ve eski bir Arap ülkesinin eski petrol bakanının verdiği analojiyi şöyle dile getirdi;

“Taş Devri, taşların olmaması nedeniyle sona ermedi. Yeni teknolojiler ortaya çıktığı için sona erdi. Geleceğe doğru ilerlemeyi garantilemek için bu faktörlerden maksimum faydayı almalıyız.” dedi.

Putin, geçmişte, Rusya için “CryptoRuble” adını verdiği kendi kripto para fikrini ortaya atmış, ancak yasallığı ve lansmanı sürekli bir gri alan olarak kalmıştı.

Daha yakın bir tarihte, bu yılın Ocak ayında, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin ile istişarede bulunulduktan sonra Putin, BRICS ve EEU ülkelerinin Blockchain ve akıllı sözleşmelerden faydalanması için kabul edilecek yeni bir çok uluslu kriptoparanın yaratılmasını önermişti.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.