bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,027.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,046.52
tether
Tether (USDT) $0.994366
binance-coin
Binance Coin (BNB) $549.13
Ana SayfaGenelRecep Akdağ: Virüsün Yayılmasını Önlemek İçin Dijital Para Kullanalım

Recep Akdağ: Virüsün Yayılmasını Önlemek İçin Dijital Para Kullanalım

Eski Sağlık Bakanı ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, COVID-19 ile mücadele kapsamında dijital para kullanmayı önerdi.

Paranın taşıdığı hijyen risklerinden bahseden Akdağ, bu risklerin önüne dijital para ile geçilebileceğini söyledi.

Türkiye ve dünyadaki Koronavirüs vakaları hızla artmaya devam ediyorken, Sağlık Bakanlığı tarafından dün 6.000’den fazla yeni vaka açıklamışken ve TBMM’de koronavirüse yakalanan vekil sayısı 80’i geçmişken Recep Akdağ’dan pandemi ile mücadele kapsamında yeni bir öneri geldi.

22 Kasım Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu. kaynak: TC. Sağlık Bakanlığı

”Dijital Para Kullanalım”

Dünya Sağlık Örgütü virüsün kağıt para üstünde var olabildiğini ve bu yolla bulaşabileceğini açıklamıştı.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre Recep Akdağ, virüs ile mücadele kapsamında nakit para kullanımının azaltılması gerektiğini dile getirdi. Virüsün nakit parayla bulaşmasını önlemeyi hedefleyen Akdağ, bu amaç doğrultusunda dijital para kullanılabileceğini söyledi. Akdağ ayrıca HES kodunun milletvekilleri için de kullanılması gerektiğinden bahsetti;

“Dijital para kullanalım, mümkün olduğu kadar parayla bulaşmayı önlemek için. HES kodu milletvekilleri için de kullanılsın. Milletvekillerinin dokunulmazlığı olduğu için kimse dokunamıyor ama en azından milletvekiline bildirilmesi lazım.”

Nakit Para Kullanımına Karşı Uyarı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Mart ayında yayınladığı bir bildiride insanlara banknotlara dokunduktan sonra ellerini yıkamayı tavsiye eden Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca yaptığı incelemeler sonucunda virüsün banknot yüzeyinde birkaç saatten birkaç güne kadar yaşayabileceğini belirtmişti.

İngiltere Merkez Bankası da Dünya Sağlık Örgütü’nü destekler bir açıklama yaparak banknotlardan virüs bulaşabileceğini açıklamış, insanları kredi/banka kartı kullanımı konusunda uyarmıştı.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1%
$48,027.00
$480.27
Ethereum (ETH)
0.1%
$4,046.52
$4.05