bitcoin
Bitcoin (BTC) $59,821.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,972.53
tether
Tether (USDT) $0.996567
binance-coin
Binance Coin (BNB) $468.75
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinRipple ve Nelnet, Karbon Nötrlüğü İçin İş Birliği Yaptı

Ripple ve Nelnet, Karbon Nötrlüğü İçin İş Birliği Yaptı

Blockchain dünyasının önemli şirketleri arasında yer alan Ripple, yenilenebilir enerji firması Nelnet ile iş birliğine gitti.

Ripple tarafından yapılan açıklamaya göre, gelecekte parasal ağlardan karbon ayak izlerini silmek için Nelnet ile anlaşma yapıldı. Nelnet, yenilenebilir enerji alanında çalışan önemli şirketlerin başında geliyor.

44 Milyon Dolarlık Dev Anlaşma

Nelnet ile Ripple arasındaki anlaşmanın yaklaşık olarak 44 milyon dolar düzeyinde olduğu bilgisi paylaşıldı. Daha çevreci çözümlerle kripto para dünyasında yer almak isteyen Ripple, Nelnet ile yaptığı iş birliği sayesinde karbon ayak izini silebilecek.

Özellikle güneş enerjisi alanında etkin bir şekilde varlığını sürdüren Nelnet ile yapılan anlaşmanın önemini vurgulayan Ripple sosyal etki başkanı Ken Weber, gelecekteki ekonomik büyümeyi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda daha sürdürülebilir bir dünya sağlayabileceğini söyledi. Weber,

“Küresel olarak finansal hizmetlerin karbon ayak izini azaltma taahhüdümüzü sürdürürken ve karbon negatif bir kripto para birimi endüstrisi vaadini yerine getirirken Nelnet ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Ripple, yenilenebilir enerji şirketi ile kurduğu birlikteliğin yaklaşık olarak 35 yıl süreceğini ve yılda 1,5 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınımını engelleyeceklerini belirtti. Tahminlerine göre bu, 154 milyon galon benzin tüketiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarına eşittir.

Nelnet Yenilenebilir Enerji İcra Direktörü Scott Gubbels, şirketin Ripple gibi yatırımcıların yeşil gelecek amacına katılmasını sağlayan platformunu övdü.

“Bu gibi yatırımlar istihdam yaratmaya, pazara maliyet açısından rekabetçi enerji sağlamaya ve gelecek yıllar için sürdürülebilirliği desteklemeye yardımcı oluyor” diye ekledi.

Nelnet Yenilenebilir Enerji’nin Mart ayında, temiz enerji fonlarından birinde S&P Global derecelendirme sisteminde mümkün olan en yüksek puan olan E1 ESG notunu kazandığını belirtmekte fayda var.

Ripple Yenilenebilir Enerji

Ripple ve Butan Arasındaki İşbirliği

Ripple, geçtiğimiz ay Bhutan’ın merkez bankası ile iş birliğine gitmiş, CBDC çalışmalarına katkı sağlamak için bir takım adımlar atmıştı. Bu konudaki gelişmelere bir de çevreci hareketin eklenmesi, şirketin değerini bir kat daha artırdı. Himalayalar’da karayla çevrili küçük bir ülke olan Butan, dünyadaki tek karbon negatif ülke olarak biliniyor. Hal böyle olunca Ripple, CBDC çözümünün ilkelerine uygun olacağını açıkladı:

“Ripple’ın sürdürülebilirlik taahhüdü Bhutan için önemliydi. CBDC çözümü karbon açısından nötrdür ve halka açık XRP Defterine dayandığı için, iş kanıtı blok zincirlerinden 120.000 kat daha fazla enerji verimlidir.”

Bhutan ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde ülkenin finansal katılımını yüzde 85 oranında artırma girişimini bekliyor. Ek olarak, Ripple’ın ağı, ülkenin merkez bankalarına “yayın, yönetim, mahremiyet ve doğrulama üzerinde halka açık blok zincirlerinden daha fazla kontrol” sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.99%
$59,821.00
$1,788.65
Ethereum (ETH)
3.95%
$3,972.53
$156.91