bitcoin
Bitcoin (BTC) $43,106.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,968.47
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $357.75
Ana SayfaKripto Para HaberleriRobinhood Hisseleri Halka Arzdan Sonra Yüzde 8 Düştü

Robinhood Hisseleri Halka Arzdan Sonra Yüzde 8 Düştü

Altı aylık kilitlenme süresi olan geleneksel halka arzlardan farklı olarak Robinhood, çalışanlarına halka arzdan hemen sonra hisselerinin %15’ini satmalarına izin verecek.

Robinhood’un hisseleri, Perşembe günü halka açık Nasdaq açılışında %8’den fazla düşerek, kendi büyüklüğünün en kötü halka arz (IPO) çıkışlarından birini yaşadı.

Robinhood’un HOOD hissesi, şirketin 29 Temmuz’daki ilk işlem seansında halka arz fiyatının %8.4 altına düşerek 38 dolardan 34.82 dolara düştü. Şirket, HOOD hissesinin seansı 35 doların altında bitirmesinin ardından piyasa değeri 29 milyar dolara düştü.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, şirketin ilk işlem günü, ABD’de Robinhood kadar veya daha fazla nakit toplayan 51 firma arasında rekor kırdı.

Bir CNBC raporuna göre, Robinhood 52.4 milyon hisse sattı ve yaklaşık 2 milyar dolar topladı. Bununla birlikte kurucu ortaklar Vlad Tenev ve Baiju Bhatt‘ın her biri yaklaşık 50 milyon dolar değerinde hisse sattı. Altı aylık kilitlenme süresi olan geleneksel halka arzlardan farklı olarak Robinhood, çalışanlarına halka arzdan hemen sonra hisselerinin %15’ini satmalarına izin verecek. Yatırımcıların üç ay sonra %15 daha gönderebilecekleri bildiriliyor.

Robinhood CEO’su Neler Söyledi?

Robinhood’un halka açık piyasaya çıkışı hakkında yorum yapan CEO Tenev, şirketin finansı herkes için demokratikleştirme misyonuyla kurulduğunu vurguladı:

“Komisyon talep etmeyen veya minimum hesap gerektirmeyen, mobil öncelikli bir ürün geliştirdik. Robinhood’u zenginler veya onlarca yıllık deneyime sahip olanlar için inşa etmedik.”

Ayrıca Tenev, Robinhood’un aynı kalacağına ve firma halka açık bir şirket olarak ilerlerken müşterilerine odaklanmaya devam edeceğine söz verdi.

2013 yılında piyasaya sürülen şirket, Bitcoin ve Ether gibi büyük kripto para birimlerinin ticaretini Şubat 2018’de sunmaya başladı. Daha sonra kripto para birimi topluluğunda geniş çapta tanındı. Şirketin kripto odaklı bölümü bu yıl Q1 ile birlikte büyük bir büyüme kaydetti. Performans önceki çeyreğe göre altı kat artış kaydetti.

Robinhood

Robinhood’un 2021’de büyük bir büyüme yaşamasına rağmen, şirket bazı tartışmalarla karşı karşıya kaldı. Bu yıl GameStop’un Ocak ayında ticari olarak askıya alınmasıyla ilgili olarak ABD düzenleyicilerinden tepki gördü. Nisan ayında, Massachusetts’in menkul kıymetler düzenleyicileri, şirketin komisyoncu-satıcı lisansını, firmanın çok az yatırım tecrübesi olan veya hiç olmayan devlet müşterilerine hizmet sağladığını iddia ederek iptal etmeye çalıştı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.77%
$43,106.00
$1,625.10
Ethereum (ETH)
5.6%
$2,968.47
$166.23