bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,698.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,964.83
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $546.58
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinRus Petrol Şirketleri Kuyularında Kripto Para Madenciliği Yapmayı Önerdi

Rus Petrol Şirketleri Kuyularında Kripto Para Madenciliği Yapmayı Önerdi

Rusya’da son dönemlerde Çin etkisi ile de artan kripto para madenciliğine enerji sektörü de olumlu tepkiler veriyor.

Rus petrol şirketleri kripto para madencilerine kendi kuyularında iş yapmaları konusunda bir öneride bulundu. Bu işi organize etmek için proje geliştirdiklerini de dile getiren şirketler, bu konuda oldukça istekli görünüyorlar.

Açığa Çıkan Güç Kullanılabilir

Kripto para madenciliğinde çok fazla enerjiye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Rus petrol şirketleri, açığa çıkan ve boşa giden bir kısım enerjinin bu noktada kullanılabileceğini belirttiler. Şirketler konu ile ilgili olarak, “Kripto para madenine ayrılmış veri merkezleri, petrol çıkarma sırasında açığa çıkan ve aksi takdirde boşa gidecek olan fazla gazdan güç alabilir” ifadelerini kullandılar.

Moskova’daki devlet kurumları şimdi, Rus petrol şirketleri tarafından madencilik alanlarında kripto para madenciliği yapmaya başlamak için başlatılan bir girişimi tartışıyorlar. Endüstri, enerji yoğun dijital madeni para basımı sürecinde kullanılabilecek elektrik üretmek için ilgili petrol gazını (APG) kullanmayı teklif ediyor.

Çin tarafından yasaklanan kripto para madenciliği sonrasında birçok işletme Rusya’nın güneyine taşınmak durumunda kalmıştı. Rusya da bu organizasyonları yasaklamak yerine şimdilik devam etmesini uygun buluyor.

Rusya’nın önde gelen iş gazetesi Kommersant, Sanayi Bakan Yardımcısı Vasiliy Shpak tarafından gönderilen bir mektuptan alıntı yaparak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kısa süre önce Dijital Kalkınma Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası’ndan (CBR) fikir hakkında geri bildirimde bulunmalarını istediğini bildirdi. Departmanı özellikle para otoritesine bunun meşru bir girişim olup olmayacağını sorar.

Kripto Para Madenciliği

Bu Yılın Başında Kripto Yasası Çıkmıştı

Rusya’da 2021 başında kripto paralarla ilgili yasa yürürlüğe girmişti. “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” isimli yasa ile genel çerçeveyi belirleyen ülkede kripto para madenciliği konusunda herhangi bir düzenleme yapmadı.

Kripto madenciliğinin endüstriyel bir faaliyet olarak yasallaştırılması, parlamento Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov’un Eylül ayında bu şekilde kayıt altına alınması ve buna göre vergilendirilmesi gerektiğini belirtmesiyle hükümet çevrelerinde destek alıyor.

Kommersant ayrıca, büyük Rus petrol şirketleri içerisinden bir tanesi halihazırda devam eden bir kripto madenciliği projesi olduğunu ve bunu büyütmek istediğini açıklayan Sanayi Bakanlığı’na yakın bir kaynaktan alıntı yapıyor. Bilgili bir kişi gazeteye verdiği demeçte, “Ancak bu segment yasal olarak gri bir bölgede ve şirket merkez bankasından olumsuz bir tepki almaktan korkuyor, bu yüzden düzenleyici ile riskleri tartışabilecek olan Bakanlığa (Sanayi) döndü” dedi.

Mevcut resmi bilgilere göre, şu ana kadar yalnızca Rus enerji devi Gazprom’un bir yan kuruluşu ve ülkedeki üçüncü büyük petrol üreticisi olan devlete ait Gazprom Neft’in gerçek bir madencilik projesi var. Şirket, bunu Tyumen Oblastı’ndaki bir bölge olan Khanty-Mansi Özerk Okrugu’ndaki petrol sahasında başlattı. Ocak ayındaki bir rapora göre, petrol devi bir ayda 1.8 BTC basmayı başardı. Gazprom Neft konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.21%
$47,698.00
$7,731.85
Ethereum (ETH)
13.8%
$3,964.83
$547.15