bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaKripto Para HaberleriRusya Merkez Bankası, Bazı Kripto Şirketlerini Kara Listeye Dahil Etti

Rusya Merkez Bankası, Bazı Kripto Şirketlerini Kara Listeye Dahil Etti

Rusya merkez bankası (CBR), ülkesinde faaliyette olan bazı finans kuruluşları ile birkaç kripto para şirketini kara listeye dahil ettiğini açıkladı.

Yasadışı faaliyetleri olan kuruluşları aldığı kara listesinin kapsamını genişletti. İçerisine ponzi sisteminden faydalandığını düşündüğü finans kuruluşları ve birkaç kripto para platformunu ekledi.

Rusya Merkez Bankası Kripto Platformlarını Kara Listeye Aldı

Rusya Merkez Bankasının düzenli olarak paylaştığı kara listeye yeni isimler eklendi. Bu liste sayesinde vatandaşlarını kötü niyetli kişilerden koruyan Rusya, düzenli olarak finans kuruluşlarını ve kripto şirketlerini denetliyor. Bu hafta düzenleyici kurum, “finansal piyasada yasa dışı faaliyet belirtileri” gösteren, büyüyen işletmeler listesine 105 şirket daha ekledi.

Yapılan denetimler sonucunda finansal ponzi şemasına benzeyen şirketlerin yanı sıra Bitflows, Bitkoresh, Bittrex-global, Crypto Invest Club, Idleminer, Miners Capital ve Money Miner gibi şirketleri de listeye ekleyen yetkililer, Bitford’un “menkul kıymetler piyasasında yasadışı profesyonel bir katılımcı” olarak belirlendiğini açıkladı.

Finansal Hizmet İçin Kayıt Olunması Gerekiyor

Merkez Bankasında yapılan açıklamaya göre ülkede finansal hizmet verebilmek için merkez bankasına kayıt olunması gerekiyor. Konu ile ilgili konuşan bir yetkili, “Bu koşul yerine getirilmezse, o zaman büyük olasılıkla, kuruluş yasa dışı çalışır ve tüketiciler aldatılabilir. Yasa dışı platformlar mağdurların zararlarını tazmin etmek için mevcut yasalarla yükümlü değil” dedi.

CBR’nin Finiko’yu Şubat ayında kara listeye aldığını ve Haziran ayında bir dizi 15 kripto para birimi projesinin eklendiğini belirtti. Yetkili, “Yasadışı finansal faaliyetleri bastırmak için Rusya Merkez Bankası, bu tür şirketlerin web sitelerini engellemek için önlemler alıyor ve ayrıca kolluk kuvvetleri ve diğer yetkili organlar, yabancı düzenleyiciler ile başka önlemler almak için etkileşime giriyor” dedi.

Rusya Merkez Bankası, yatırımcılar için birden fazla uyarı yayınlayarak kripto para birimlerinin benimsenmesine sürekli olarak karşı çıktı. Geçen hafta, Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov, bankanın kripto para piyasalarına erişimin artırılmasını desteklemeyeceğini belirterek, kripto para biriminin “oldukça riskli ve bir piramit şemasının işaretleri olduğu” konusunda ısrar etti. Eylül ayının başlarında düzenleyici, bankaların kripto para borsalarıyla işlem yapmak için kullanılan kartları ve cüzdanları bloke etmesini tavsiye etti ve Temmuz ayında CBR, Rus borsalarına kripto enstrümanlarının ticaretinden kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61