bitcoin
Bitcoin (BTC) $46,928.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,905.68
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $536.79
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinRusya Merkez Bankası Bitcoin ETF Ticareti ile İlgili Net Açıklama Yaptı

Rusya Merkez Bankası Bitcoin ETF Ticareti ile İlgili Net Açıklama Yaptı

ABD’de son dönemlerde birçok Bitcoin ETF ticareti gerçekleşirken gözler Rusya’ya çevrildi. Ülkenin Merkez Bankası Bitcoin ETF konusuna izin çıkmadığını açıkladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaptığı açıklamada, piyasalara net mesajlar verdi. Özellikle bir bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) kabul etmeye hazır olmadığını söyleyerek çıkacak tartışmaları şimdiden önledi.

Elvira Nabiullina

Rusya Merkez Bankası Henüz Bitcoin ETF’leri Konusunda Adım Atmadı

Rusya Merkez Bankası (CBR) başkanı Elvira Nabiullina düzenlediği basın toplantısında Bitcoin ETF’ler konusunda sorulan bir soruya net cevap verdi. Nabiullina, ABD’nin hafta içerisinde başlamasına izin verdiği Bitcoin ETF’lere kendi ülkesinde henüz izin verilmeyeceğini açık şekilde ifade etti.

ProShares’in ABD’de Salı günü başlattığı Bitcoin ETF ile hayata geçen proje ilk gününde 1 milyar dolar toplamayı başardı. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) piyasaya sürülen ETF sonrasında varlık yöneticisi Vaneck, SEC’den kendi bitcoin vadeli işlemlerini ETF’sini sunmak için izin aldı ve Cuma günü Valkyrie’nin Bitcoin Stratejisi borsa yatırım fonu Nasdaq’ta listelendi. Bu gelişmeler ışığında Rusya ETF konusunda temkinli davranmayı tercih ediyor.

Nabiullina’nın açıklamasının, CBR’nin merkezi olmayan dijital para birimleri ve kripto tabanlı yatırım ürünleri konusundaki uzun süredir devam eden muhafazakar pozisyonu ile uyumlu olduğu düşünülüyor. Temmuz ayında banka, Rus borsalarına kripto varlıklarına ve fiyatlarına bağlı finansal araçların ticaretinden kaçınmaları tavsiyesinde bulundu. Yetkili, listelemelerinin “yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayan kişiler için artan kayıp risklerini beraberinde getirdiğini” uyardı.

Düzenleyici Uyarısına Göre Hareket Ediliyor

Rusya’da düzenleyici kurumların yaptığı öneriye göre, kripto paraların yatırım fonları (ETF) hareketine dahil edilmemesi gerektiği uyarısı yapıldı. CBR’nin de bu nedenle kesin bir dille karşı olduğunu açıklaması piyasalar açısından olağan karşılandı. CBR ayrıca komisyoncuları ve mütevelli heyetlerini “kalifiye olmayan yatırımcılara bu tür temel varlıklara sahip sahte türevler” teklif etmekten kaçınmaya çağırdı. Daha sonraki raporlar, Rus milletvekillerinin özel yatırımcıların kriptoya koyabileceği fonlara yasal kısıtlamalar getirmeyi düşündüklerini ortaya koydu.

Bu yılın başında yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar” yasası kripto para birimlerini kısmen düzenliyor, ancak yetkililer Rus kripto alanının kapsamlı bir şekilde düzenlenmesini sağlamak için ek mevzuata ihtiyaç olduğunu belirtti. CBR, bitcoin ve benzerlerinin dolaşımını yasallaştırmaya karşı çıktı ve kriptoları yasaklanmış para vekilleri olarak görüyor.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
17.96%
$46,928.00
$8,428.27
Ethereum (ETH)
15.6%
$3,905.68
$609.29