Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Rusya Parlamentosu Dijital Haklar Yasasını Kabul Etti

Rusya Parlamentosu Dijital Haklar Yasasını Kabul Etti

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Devlet Başkanı Putin’in, kripto para birimleri yasa değişikliğiyle ilgili vermiş olduğu emir üzerine, Rusya parlamentosu bu yıl Ekim ayında yeni dijital haklar yasasını çıkartmayı onadı.

Yasalara göre, Rusya Federasyonu Medeni Kanunu’nun 141.1 sayılı yeni bir makalesinin eklenmesiyle, Rus mevzuatında “dijital haklar” kavramı ortaya çıktı. Bu kanunla, dijital hakların nasıl kullanılacağı ve devredeceği konusunda ki tüm dijital işlemler için, belli kurallar konulması gerekecek.

Devlet Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, dijital haklar yasasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu kanun, dijital ekonominin gelişmesi için temel oluşturuyor. Haklarımız için yeni bir alan yaratıyor, bu nedenle temel kavramları sağlamlaştırmamız bizim için önemli.”

Rusya’nın Ekim ayından sonra nasıl görüneceğine değinen hukukçu Aleksandr Zhuravlev, Rus kripto haber bülteni Forklog’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Elbette mevcut projenin bazı alanlarda belirsizliğe yol açabilecek kusurları […] var. Kripto para birimleri ve madenciliğin yasal niteliğini ve bunun yanı sıra diğer bazı hususları belirleyecek. (dijital finansal varlık mirası vb.) Ancak, Rusya’nın dijital varlıklara yasaklayıcı bir yaklaşım seçmiş olan Çin veya Hindistan’nın yolundan gitmediğine dikkat etmek gerekiyor.”

Çin, dijital varlıkları ülkede teknik olarak yasal tutmaya devam etmesine rağmen, kripto para birimi kullanımına fiili bir yasak getirmişti. Hindistan’ın merkez bankası, bankaların Temmuz 2018’de borsa gibi kripto para birimi işletmelerine hizmet vermesini yasaklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...