Rusya Parlamentosu Dijital Haklar Yasasını Kabul Etti

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Devlet Başkanı Putin’in, kripto para birimleri yasa değişikliğiyle ilgili vermiş olduğu emir üzerine, Rusya parlamentosu bu yıl Ekim...

0
Rusya Kripto Para

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Devlet Başkanı Putin’in, kripto para birimleri yasa değişikliğiyle ilgili vermiş olduğu emir üzerine, Rusya parlamentosu bu yıl Ekim ayında yeni dijital haklar yasasını çıkartmayı onadı.

Yasalara göre, Rusya Federasyonu Medeni Kanunu’nun 141.1 sayılı yeni bir makalesinin eklenmesiyle, Rus mevzuatında “dijital haklar” kavramı ortaya çıktı. Bu kanunla, dijital hakların nasıl kullanılacağı ve devredeceği konusunda ki tüm dijital işlemler için, belli kurallar konulması gerekecek.

Devlet Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, dijital haklar yasasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu kanun, dijital ekonominin gelişmesi için temel oluşturuyor. Haklarımız için yeni bir alan yaratıyor, bu nedenle temel kavramları sağlamlaştırmamız bizim için önemli.”

Rusya’nın Ekim ayından sonra nasıl görüneceğine değinen hukukçu Aleksandr Zhuravlev, Rus kripto haber bülteni Forklog’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Elbette mevcut projenin bazı alanlarda belirsizliğe yol açabilecek kusurları […] var. Kripto para birimleri ve madenciliğin yasal niteliğini ve bunun yanı sıra diğer bazı hususları belirleyecek. (dijital finansal varlık mirası vb.) Ancak, Rusya’nın dijital varlıklara yasaklayıcı bir yaklaşım seçmiş olan Çin veya Hindistan’nın yolundan gitmediğine dikkat etmek gerekiyor.”

Çin, dijital varlıkları ülkede teknik olarak yasal tutmaya devam etmesine rağmen, kripto para birimi kullanımına fiili bir yasak getirmişti. Hindistan’ın merkez bankası, bankaların Temmuz 2018’de borsa gibi kripto para birimi işletmelerine hizmet vermesini yasaklamıştı.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.