Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Rusya'da Süper Bilgisayarla Madencilik Yapmaya Çalıştılar

Rusya’da Süper Bilgisayarla Madencilik Yapmaya Çalıştılar

Rusya Federal Nükleer Merkezi’ndeki birkaç mühendis, Rusya’nın en büyük süper bilgisayarlarından birinde, Bitcoin (BTC) madenciliğini kullanmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Haber 9 Şubat Cuma günü, Rus ajansı Interfax’te yayınlandı.

Federal Nükleer Merkezi, yaklaşık 20.000 kişiye istihdam sağlıyor ve Sovyetler Birliği’nde ilk nükleer bombanın  üretildiği, yeri tam olarak bilinmeyen Sarov şehrinde bulunuyor. Sarov, izin alınmadan yurtdışından ve Rusya’dan ziyaretçilere halen kapalı. Sınırı tel örgüler ve askeri devriyelerle çevrili bir alan.

 

Araştırma enstitüsü basın servislerinin başında bulunan Tatiana Zalesskaya, Interfax’a “mühendislerin bildiği kadarıyla” bir ceza davası açıldığını söyledi:

“Madencilik de dahil olmak üzere, özel amaçlı üretilen süper bilgisayarı kullanmak için bir girişim var. Bu, teknik açıdan pek de işe yarar olmayan ve cezai olarak yükümlülüğü olan bir faaliyettir.”

Merkezin süper bilgisayarı, saniyede 1.000 trilyon hesaplama kapasitesine sahip ve güvenlik nedenleriyle internete bağlı değil. Mühendisler, madencilik için bilgisayarı çevrimiçi hale getirmeye çalışırken güvenlik departmanı, mühendisleri durdurup tutukladı.

Bitcoin’i Rusya’da yasalaştırması beklenen mevzuat çalışmaları devam etse de kripto para madenciliğinin merkezi bir otoriteye kayıt yaptırması gerektiği konusunda henüz bir fikir birliği yok. Ocak ayı ortasında, Rus işadamı Aleksey Kolesnik’in gelecekteki kripto para maden işletmeciliği için iki enerji santrali satın aldığı bildirilmişti.

Bu hafta tutuklanan mühendisler, eski Sovyet askeri alanlarını madencilik için kullanmayı düşünen ilk kişiler değildi. Ice Rock Madencilik şirketi, Kazakistan’ın Almatı kentindeki bir mağarada bulunan eski bir Sovyet sığınağında madencilik faaliyetleri düzenlemeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Bitcoin Fiyatı 10.000 Dolar Üzerinde Tutunabilir mi? – BTC Fiyat Analizi

Son 48 saat içinde küresel kripto piyasası 11 Milyar Dolar değer kazanmasına rağmen, Bitcoin fiyatı bugün itibariyle 10.420$ ile 9.950$ arasında gidip...

CBDC Nedir? Özellikleri Nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi yani kısa adıyla CBDC, belirli bir devletin para biriminin dijital biçimini temsil eder ve ülkenin yetkili para...

DeFi Tokenleri 24 Saat İçinde %19 Yükseldi!

DeFi tokenleri toparlanmaya başladı ve sektör Perşembe günü ortalama %19 yükseliş sağladı. Çok sayıda DeFi Tokeni %50'ye varan oranda...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...