Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Rusya’da 2030 Yılına Kadar Dijital Ruble Çalışmaları Tamamlanacak

Rusya’da 2030 Yılına Kadar Dijital Ruble Çalışmaları Tamamlanacak

Rusya’nın finansal stratejisine bağlı olarak geliştirilen bir belgeye göre, ülkede finansal alan tamamen dijitalleşecek. 2030 yılına kadar da Dijital Ruble çıkmış olacak.

0

Ülkedeki finansal kurumların yaptığı çalışmalar doğrultusunda geleceğe yönelik planlar da ortaya çıktı. Rusya’da finansal alanda öncelikle dijitalleşmeye öncelik verilecek. Bu kapsamda yapılacak çalışmalar doğrultusunda dijital ruble konusunda daha hızlı yol alınması planlıyor.

Rusya Merkez Bankası, 2030’a Kadar Dijital Ruble Çıkaracak

Rusya öncelikli olarak CBDC konusunu bitirmeyi planlıyor. Ülkenin finansal piyasa geliştirme planına göre, 2030 yılına kadar CBDC’nin çıkartılması ve kullanıma sunulması gerekiyor. Dijital Ruble’nin piyasaya sürülmesi dijitalleşme ve teknolojik gelişmenin öncüsü olarak görülüyor. Dijital ruble, Rusya Merkez Bankası (CBR) tarafından çıkarılan üçüncü para şekli olacak.

Dijital rubleye bağlı olarak ödeme sistemlerinin de geliştirilmesi elzem hale geliyor. Yakın zamanda Çin’in yaptığı gibi dijital parayı ödeme sistemleri üzerinden kullanıma hazır hale getirilmesiyle daha fazla insanın bu varlığı kullanması anlamına geliyor. Bunu yanı sıra bankacılık hizmetlerinin de buna entegre edilmesi gerekiyor.

Ödeme Sistemlerinde Uluslararası Standartlar Uygulanacak

Rusya geliştirmeye çalıştığı dijital ruble ve buna bağlı olarak ödeme sistemlerini uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlayacak. Özellikle tüketicilerin korunması adına sıkı tedbirlerin alınacağı sistemlerde Rus ekonomisinin istikrarını korumayı hedefleyen Ödemeler ve Piyasa Altyapısı Komitesi, Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü ve Finansal İstikrar Kurulu, kriz ve enflasyon gibi sorunlarla doğru noktalarda mücadele etmek için etkin rol alacak.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS)’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı CBDC çağrısı sonrası böyle bir raporun ortaya çıkması da ülke açısında dikkat çekici oldu. BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoît Cœuré, Slovenya’daki bir finans forumunda,, ülkelere dijital paralar konusunda çağrı yapmış ve bir an önce gerekli çalışmaların tamamlanıp, varlıkların çıkartılması gerektiğini aktarmıştı. BIS’in bu çağrısı şimdilik Rusya’dan destek görmüşe benziyor. İlerleyen zamanlarda farklı ülkelerden de değişik haberlerin gelmesi son derece muhtemel gözüküyor.

Geçen hafta gazetecilere konuşan Başkan Vladimir Putin’in basın sekreteri Dmitry Peskov, Rusya Federasyonu’nun Bitcoin’i tanımaya hazır olmadığını belirterek, böyle bir hareketin ülkeye herhangi bir fayda getirmeyeceği konusunda ısrar etti. Mayıs ayında, Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, CBR’nin 2021’in sonuna kadar dijital bir ruble prototipi sunmaya hazırlandığını duyurdu.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Exit mobile version