Samsung, Bitcoin Madenciliği İçin Ekipman Üretimine Başladı

Güney Kore ekonomisinin büyük bir kısmından sorumlu olan Samsung, bitcoin ve kripto para madenciliği ekipmanları ile ASIC madencilik çiplerinin üretim...

0

Güney Kore ekonomisinin büyük bir kısmından sorumlu olan Samsung, bitcoin ve kripto para madenciliği ekipmanları ile ASIC madencilik çiplerinin üretim aşamasına başladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Samsung, geçen yıl bir Çinli bitcoin madencilik ekipmanları üreticisi ile ortaklık kurmuştu ve ASIC çiplerinin geliştirilmesini tamamladı. Dünyanın en büyük yarı iletken üretim tesislerinden birini işleten Samsung, öncelikle Çin pazarına kripto para madenciliği ekipmanları üretip tedarik edecek.

 

Samsung, madencilik ekipmanı girişimini, uzun vadede Çin’den diğer ülkelere kripto para talebine göre Güney Kore ve Japonya gibi diğer bölgelere genişletmeyi planlıyor.

Bir Samsung sözcüsü, yerel basına verdiği demeçte şirketin madencilik ekipmanları imal etmek için bir dökümhane işleteceğini ve ortak olduğu Çinli bitcoin madencilik firması tarafından arz edilen tedarik ile eşleşeceğini söyledi. Başlangıçta Samsung, girişimini Çin pazarını hedeflemeye odaklayacağını da ekledi. Samsung’un dökümhanesi yeni olduğundan, madencilik girişiminin sağlayabileceği gelirlerden emin değil. Ayrıca şunları ekledi:

“Samsung, madencilik ekipmanı ve ASIC çip tedarik eden bir dökümhane işletiyor. Samsung, kripto para madenciliği girişimine yeni başladi, onun üretebileceği gelirlerden emin değil” dedi.

Önümüzdeki aylarda, Samsung ayrıca küçük kripto para birimlerini hedef alan madenciler için GPU üretmeyi de düşünüyor.

Samsung, büyük ve sofistike yarı iletken üretim tesislerine sahiptir ve bunlar her ölçekteki siparişleri karşılayabilir. Geçen seneden bu yana Samsung, Apple’ın iPhone X üretim hattı için OLED ekranlarının tek tedarikçisi oldu, çünkü Apple tarafından arz edilen eşeyle uyumlu olan tek şirketti.

Şu anda, Tayvan’ın TSMC, Bitmain’deki önemli bir bitcoin madencilik ekipmanları üreticisini destekleyen tek büyük yarı iletken üretim şirketi ve döküm operatörü olarak devam etmektedir. Samsung’un kripto para madenciliği sektörüne yaptığı bu giriş, Bitmain ve ortak şirketi TSMC’ye ilk gerçek rakibini sağlayabilir.

Samsung Securities analisti Hwang Min-seong, yerel medya organlarına Samsung’un ASIC çip üretimi yoluyla gelirlerini artırabileceğini söyledi. Şunları ekledi:

“Samsung Electronics, ASIC çip imalatı yoluyla gelirlerini artırabilir ancak dökümhanesi yarı iletken üretim tesisinin sadece küçük bir kısmını oluşturduğundan firmanın bu kripto para madenciliği girişiminin, şirket gelirleri üzerinde önemli bir etkisi olacağını tahmin etmek zor.”

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.