bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,439.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,120.81
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $480.38
Ana SayfaKripto Para HaberleriSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kripto Paralar ile İlgili Önemli Açıklamalarda...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kripto Paralar ile İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bloomberg HT ile yaptığı röportajda kripto paralar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Mustafa Varank kripto paralar ile ilgili risk barındıran kripto para piyasasını başıboş bırakmayacaklarını belirtti ve şunları söyledi;

“Bu çok tartışılan bir alan. Aslında gelişmiş ülkeler dediğimiz ülkeler başlangıçta bu olayı çok ciddiye almadılar. Ancak bugün geldiğimiz noktada çok kontrolsüz, büyük riskler barındıran, sahtekarlık ve dolandırıcılığın çok kolay yapılabileceği bir alandan bahsediyoruz. Dolayısıyla egemen ülkelerin bu kadar kontrolsüz bir şekilde böyle bir ekonomiyi başıboş bırakacaklarına inanmıyorum. Önümüzdeki günlerde gerek Batı ülkeleri gerek diğer dünya devletleri de mutlaka bu alanla ilgili regülasyonlar getirmeye başlayacaklar.”

“Bizim vatandaşımız riski seviyor. Onun için bu alanlara yatırım yapıyor. Biz şu anda TÜBİTAK Bilgem ile blok zinciri teknolojisini ve kripto para teknolojisi üzerinde çalışıyoruz. Merkez bankamızla beraber hem dijital paralarla ilgili hem de kripto paralarla ilgili yürüttüğümüz bir projemiz var. Elbette vatandaşlarımız açısından çok risk oluşturan, dolandırıcılığın çok fazla yapılabileceği bir alanı bu kadar başıboş bırakmanın kişisel olarak doğru olduğuna inanmıyorum.”

Ayrıca Bakan Varank, kripto paraların dünya ticaretinde çok fazla yer alamayacağını belirtti ve ekledi;

“Kripto paralar konusunda çok daha negatiftim. Bu işin dünya ticaretinde çok fazla yer alabileceğine inanmıyordum. Bugün geldikleri noktada çok etkin olduklarını görüyorum. Bu tabi dünya piyasalarındaki parayla da çok ilişkili. Etrafta dolanan çok büyük rezervler var ve bunlar gidecek yer arıyorlar. Biliyorsunuz Elon Musk bir tweet’iyle bir anda sistem alt üst olabiliyor. Dünya ticaretinde çok fazla etkili olmayabilir ama bence yaşamaya devam ederler. Bence ülkeler bunu mutlaka kontrol altına alacaklar.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.03%
$61,439.00
$18.43
Ethereum (ETH)
1.09%
$4,120.81
$44.92