bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,401.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,913.05
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $352.03
Ana SayfaKripto Para HaberleriSEC Başkanı Gensler: "Kripto Alanında Yatırımcılar Korunmuyor"

SEC Başkanı Gensler: “Kripto Alanında Yatırımcılar Korunmuyor”

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde komisyona verdiği ifadede geleneksel yatırımcıların kripto konusunda korunmadığını söyledi.

SEC Başkanı Gensler, Wall Street’in önemli firmalarının sürekli olarak kripto paralara yatırım yapmasının ve bu konuda bilinçli hareket etmemelerinin doğru olmadığını belirterek, bu konuda kurumların harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Düzenleyiciler Kafasını Başka Yöne Çeviremez

Wall Street gibi klasik araçlara yatırım yapan şirketlerin bir anda kripto dünyasına adım atmasını doğru bulmayan Gary Gensler, bu konuda düzenleyicilerin kafasını başka yöne çeviremeyeceğini, mutlaka bu duruma müdahale etmeleri gerektiğini belirtti.

Gensler konu ile ilgili verdiği ifadede şunları söyledi: “Kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz” dedi. “Açıkçası, şu anda, daha çok Vahşi Batı’ya ya da menkul kıymetler yasaları yürürlüğe girmeden önce var olan eski ‘alıcı dikkatine’ dünyasına benziyor. Bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu.”

SEC gibi güçlü bir kurumun yatırımcıyı daha fazla koruyup, kollaması gerektiğini ifade eden Gary Gensler, kurumun kadrosunun 2016’dan bu yana %4 azaldığına değindi. Bu da SEC’in müdahale alanını ciddi oranda azaltıyor. Konu ile ilgili konuşma yapan senatörlerin ise bu konuda kafaları biraz karışmışa benziyor.

Senatör Pat Toomey, “Bence, SEC’in işi perakende yatırımı daha pahalı, tatsız veya zor hale getirmek değil” dedi. “Amerika’da, kendi paralarını yatıran yetişkinler, bunu nasıl yapacaklarına karar vermekte özgür olmalıdır” dedi.

Ethereum Küçük Yatırımcıyı Etkiliyor

Ethereum konusunda konuşma yapan Senatör Elizabeth Warren, bu kripto paranın yüksek komisyon ücretlerinin küçük yatırımcıyı etkileyebileceğini söyledi. Warren konuşmasında, “Bu yüksek, öngörülemeyen ücretler karşısında, küçük yatırımcılar kolayca sıkışabilir ve tamamen ortadan kaldırılabilir. piyasa düştüğünde paralarını en hızlı şekilde çekmek zorunda kalacak olan onlar. Bu size finansal katılımın yolu gibi mi geliyor?” ifadelerine yer verdi.

SEC Başkanı Gensler, toplantıda Coinbase konusuna da değindi. ABD’li kripto para borsasının “menkul kıymet olabilecek düzinelerce token” listelemesine rağmen kayıtlı bir varlık olmadığını belirtti.

Coinbase’in kayıt eksikliği, aksi takdirde kayıtlı ve uyumlu bir varlık olarak piyasa değeri olan bir şirket için bir çapadır. Borsa ayrıca Kanada’da da faaliyet gösteriyor ve Kanada Menkul Kıymetler Yöneticilerinin kayıtlarına göre orada da bir kaydı yok.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
5.57%
$42,401.00
$2,361.74
Ethereum (ETH)
7.87%
$2,913.05
$229.26