bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,869.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,993.18
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $453.80
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinSEC Davasından Sonra XRP Hacmi Ne Kadar Etkilendi?

SEC Davasından Sonra XRP Hacmi Ne Kadar Etkilendi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve yöneticilerine karşı dava açtığından bu yana bir aydan daha fazla zaman geçti ve XRP’nin piyasadaki konumu önemli ölçüde etkilendi.

Bununla birlikte, fiyattaki son dalgalanmaya rağmen 19.73 Milyar Dolar’lık piyasa değeri, XRP’yi CoinMarketCap listesinde dördüncü sıraya itti. Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) gibi altcoin’ler ise XRP’nin hemen altında bulunuyor.

SEC davası, daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi dijital varlığın çeşitli platformlar tarafından tamamen listeden çıkarılmasına neden olurken, bazı platformlar tarafından ise ABD müşterilerinin XRP ile etkileşimini yasaklamasına neden oldu. Örneğin Binance.US, OKCoin ve Swipe gibi borsalar XRP’yi platformlarından tamamen kaldırırken, Coinbase yalnızca ticaret hizmetlerini askıya aldı.

Bu arada Kraken, Crypto.com ve Bitstamp gibi diğer büyük kripto para borsaları XRP’nin yalnızca ABD müşterileri için sınırlandırılmasını gerçekleştirdi. Bunların tümü, CryptoCompare‘in en iyi katman listesinin bir parçasını oluşturan önemli borsalar konumunda ve veriler, ilk sekiz borsadan dördünün XRP ticaretini tamamen durdurduğunu veya kaldırdığını, geri kalanının ise ABD faaliyetlerini durdurmayı seçtiğini gösteriyor.

Ripple tarafından yayınlanan 2020 Q4 XRP piyasa raporuna göre, listeden çıkarma faaliyetleri XRP piyasasında ticareti önemli ölçüde engelledi ve aynı zamanda yaklaşık 58 Milyon Dolar değerinde XRP hacminin etkilendiğini ortaya koydu.

Daha da ileri gidersek, eğer kayıplar tüm platform kaldırma ve kısmi kısıtlamalar birleştirilerek hesaplanırsa, işlem hacmi 200 Milyon Dolar’dan daha fazla etkilendi. CCTT‘nin günlük ortalama 1.6 Milyar Dolar’lık hacmi göz önüne alındığında, XRP’nin hacimlerinin söz konusu rapora göre son çeyrekte %12.49 düştüğü söylenebilir.

Kaynak: Ripple

Bölge bazında yaşanan çöküşün birkaç ilginç yönü vurguladığı da unutulmamalı. ABD ve Avrupa’daki pek çok kişi, özellikle ABD’deki müşterilere hitap eden hizmetleri kısıtlarken, Asya-Pasifik (APAC) bölgesinin haberleri daha iyi ele aldığı ve pek bir etki görmediği görüldü. Bunun tek istisnası, XRP ödemelerini ve ticaret hizmetlerini durduran Hong Kong merkezli bir dijital varlık platformu olan OSL idi.

Kaynak: Ripple

Bu arada, Ripple’ın APAC’daki en büyük ortağı SBI grup iştiraki SBI VC Trade, geçtiğimiz günlerde platformunda XRP borç verme hizmetlerini başlattı. Diğerleri varlığı kaldırırken Japonya, XRP’nin kendi yasalarına göre bir “kripto para birimi varlığı” olduğunu tartışmasız bir şekilde ilan etti. Ripple’ın SBI ve ülkedeki diğer bankacılık kurumlarıyla iş ortaklığı göz önüne alındığında, Japonya’dan gelen destek beklenmedik bir şey değil.

Son olarak, bunların hiçbiri özellikle dava aylarca devam ederse, Ripple veya XRP için işleri kolaylaştırmayacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.18%
$58,869.00
$1,872.03
Ethereum (ETH)
4.14%
$3,993.18
$165.32