SEC’in ICO Soruşturması, Ethereum Fiyatında Düşüş Meydana Getirdi

Dün Ethereum fiyatı, ICO’lardaki muhtemel regülasyon korkusu nedeniyle 500 $’ın altına geriledi. SEC Enformasyon Bölümü Eş Direktörü Stephanie Avakian, ajansın...

0

Dün Ethereum fiyatı, ICO’lardaki muhtemel regülasyon korkusu nedeniyle 500 $’ın altına geriledi.

SEC Enformasyon Bölümü Eş Direktörü Stephanie Avakian, ajansın kayıt dışı ICO’larda bulunan düzinelerce kripto şirketini araştırdığını duyurdu ve bu haber sonrası dün Ethereum fiyatı 500 $ ‘ın altına düştü.

Bu hafta Washington DC’de düzenlenen bir Yatırım Danışmanı Derneği toplantısında Avakian, ajansın daha fazla tüketici korumasını sağlamak amacıyla ICO’lara uyumlu olmayan kripto şirketlerine karşı daha fazla önlem aldığını doğruladı.

25 Temmuz 2017’de SEC, bir DAO token raporunda, dijital varlıkların ABD yasaları kapsamında menkul kıymetler olarak kabul edildiğini ve dolayısıyla ilgili mevzuata tabi olduğunu belirtmişti. Bu raporda, bir ICO aracılığıyla token vermek isteyen herhangi bir kripto para ön satışı, bu ağır incelemeye tabii tutulan alandaki düzenleyici varlığını artırmak için SEC’e kayıt yaptırmalıdır.

Avakian şunları söyledi;

“Bu sanal işlemlerin arkasındaki yenilikçi teknoloji, yatırımcıları ve piyasaların bütünlüğünü korumak için tasarlanan düzenleyici çerçeveden menkul kıymet teklifleri ve işlem platformlarını muaf tutmuyor.”

Tokenmarket’e göre, bugüne kadar Ethereum blok zincirinde listelenen 630’dan fazla proje var. Bunların hepsi, ICO ile halka açık bir şekilde çıkarıldı. Bu son raporun sonuçları Ethereum topluluğunda yaygın bir bozulmaya neden oldu ve Ethereum fiyatı 24 saat içinde 601.68 $ ‘lık açılış fiyatından 460,75 $’ a kadar düştü. Ethereum dün toplamda  %23.4 değer kaybetti.

Meydana gelen düşüş, Ethereum sahiplerinin bu soruşturmalar sonucunda ortaya çıkan yeni düzenlemelerden korkarak, Charles Hoskinson’ın bugün erken saatlerde attığı tweetin olası bir sonucu olarak görülüyor.

SEC’in bu son duyurusu, bu hafta Google’dan gelen tüm kripto para reklamlarının yasaklanacağı haberinden sonra, kripto topluluğuna ikinci bir darbe vurmuş oldu.

SEC’in açıklaması ardında artan destekle birlikte kripto piyasası, hükümet organları ve endüstri liderleri, token satış dolandırıcılığı ve hileli projeler üzerinde birlikte çalıştıklarından, ICO’lar üzerinde daha fazla düzenlemeye şahit olacağız.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.