Ana Sayfa Kripto Para Haberleri SEC ve CFTC, ICO'lar ve Kripto Paralar için Toplandı

SEC ve CFTC, ICO’lar ve Kripto Paralar için Toplandı

Emtia Varlığı Ticareti Komisyonu (CFTC) ve ABD Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu (SEC), Blockchain, kripto para birimleri ve ICO’lar üzerindeki rollerini tartışmak üzere 6 Şubat 2018 sabahı bir araya geldi.

Washington D.C’de Dirksen Senato Binası’nda kurulan Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi yaklaşık 2 saat boyunca açık oturumda bir araya geldi. Duruşmaya başlamadan önce iki şahit için ifadeler serbest bırakıldı.

 

ICO, Blockchain, DLT ve Kripto Paralar

CFTC başkanı J. Christopher Giancarlo, finansal kurumlar, yardım kuruluşları, sosyal hizmetler, tarım ve lojistik alanlarına çeşitli şekillerde bir buçuk sayfa (VI Potansiyel Avantajlar) ayırarak Blockchain / DLT’ye yapılan açıklamasında iyimserlik ifadeleri kullandı.

“Bu basit yaklaşım, insan toplumunda böylesine derin değişiklikler meydana getiren, aydınlatılmış düzenleyici temel olarak kabul görüyor. Neredeyse 20 yıldır “zarar verme” yönetmeliği sırasında, Internet’in altyapısında büyük miktarda yatırım yapılmıştır. Internet tabanlı teknolojilerin hızlı bir şekilde uygulanmasını ve kitlesel olarak benimsenmesini destekleyen erişimde hızlı bir artış sağladı.

İnternet tabanlı yenilikler, telekomünikasyondan ticaret, ulaşım ve araştırma ve geliştirmeye kadar Amerikan yaşamının neredeyse her alanında devrim yarattı. Benzer şekilde, blockchain teknolojisi için doğru kapsayıcı yaklaşımın hiçbir zararı olmadığına inanıyorum. “ dedi.

İyimser olmasına rağmen Başkan, hâlâ dijital para birimlerinin “dolandırıcılık ve manipülasyon” konusunda daha dikkatli bir düzenleyici denetim gerektiğini belirtti. Ancak sonuç olarak, SEC ve CFTC’nin büyüme sağlanması için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğini söyledi;

“İnternetin gelişmesiyle birlikte, gördüğümüz gibi teknoloji cinini şişeye geri koyamıyoruz. Sanal para birimleri, ödemeler, geleneksel finansal süreçler ve ekonomik faaliyete girme konusundaki düşüncelerimizin paradigması, değişimi işaret etmektedir. Bu gelişmeleri gözardı etmek onları uzaklaştıracaktır.”

SEC başkanı Jay Clayton, sanal para birimleri hakkında biraz daha heyecanlıydı;

“Açıkça belirtmek gerekir ki, finansal teknolojideki gelişmelerin, sermaye oluşumunu kolaylaştıracağına, kurumsal ve kişisel yatırımcılarına umut vadeden yatırım fırsatları sunacağı konusunda çok iyimserim. Mali düzenleyici bir perspektiften bakıldığında bu gelişmeler, işlemler, holdingler ve yükümlülükleri (kredi riskleri dahil) ve pazarlarımızın diğer faaliyetleri ve özelliklerini daha iyi izlememizi sağlayarak, yatırımcıların korunması da dahil olmak üzere düzenleyici misyonumuzu kolaylaştırdı.” dedi.

Fakat yine de birçok tuzak yattığını da itiraf etti:

“Aynı zamanda, bu teknolojinin verdiği söz ne olursa olsun, federal menkul kıymetler kanunları kapsamına giren fırsatlarda zor kazanılan paralarını yatıranlar, bu yasalar uyarınca sağlanan tüm korumayı hak ediyor. Çok geç olmadan, karlı yeni bir teknoloji elde etmek için verilen heyecanın güçlü ve geniş olması, şimdiye kadarki ihtiyaçlara odaklanıyor. Dolandırıcılar ve diğer kötü aktörler bu coşkuya kapılıyor.”

SEC Başkanı Clayton ve CFTC Başkanı Giancarlo, görüntü kaynağı: c-span

Giancarlo ifadesinde bir kez “ICO” sözcüğünden bahsederken, Clayton bundan 132 kez bahsetti.

Yakın tarihli bir araştırma, ICO gelirlerinin %10’unun dolandırıcılıktan dolayı kaybedildiğini açıkladı. Clayton’un korkusu da pek çok eğitimsiz yatırımcının çok para kaybetmesiydi. Hatta, Facebook’un yakın zamanda getirdiği ICO reklam yasağından bahsetti:

“Son zamanlarda sosyal medya platformlarında ICO’ları ve kripto para birimlerini tanıtma kabiliyetlerini kısıtladığından söz etmek istiyorum. Sorumlu bu adımı takdir ediyorum. ”

Clayton, daha iyi “Blockchain” olarak bilinen DLT’nin (Dağıtılmış Ledger Teknolojisi) yeniliklerini överken, ICO’lar için bazı sınırlar yaratmayı umut ediyor.

“Basitçe, teknolojik ilerlemenin yanı sıra sermaye artırımı için yeni ve yenilikçi teknikler de benimsemeliyiz, ancak yatırımcıları ve piyasaları korumaya yönelik sağlam temelli ve kanıtlanmış yaklaşımımızı baltalayan ilkeler pahasına değil.” dedi.

Genel Durum

Clayton, kendisinin ve Giancarlo’nun “güçlü bir ilişki kurduğunu” belirtti. Sağlam bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için birlikte çalışmaya istekli. En basit anlamda, ICO’lardan sanal para birimlerine ve ardından DLT’ye başlayan bir degradasyon var gibi görünüyor. DLT’nin en az düzenlemeye ihtiyacı var ve aslında hem SEC hem de CTFC, üzerinde genişlemeye istekli olan herkesi cesaretlendiriyor gibi görünüyor. Öte yandan ICO’lar en çok düzenlemeye ihtiyaç duyuyor ve sanal para birimleri dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonuna karşı korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Bugünkü Şahitlik

Bugünkü duruşma, Başkan Giancarlo ve Başkan Clayton’un duruşma boyunca ademi merkeziyetçi teknoloji ve kripto-paralar potansiyeli hakkında heyecanlı kaldığı anlamda canlandılar.

Clayton bunu 3 kategoriye ayırdı: DLT (dağıtılmış defteri teknolojisi), kripto para birimleri ve ICO’lar. Öngörülen ifadelerde belirtildiği gibi CTFC, dolandırıcılara ICO’larda dikkatli bir gözle bakarken DLT ve kripto para birimleri için büyümeye ilgi duydu.

Giancarlo kriptokrasi konusunda yaptığı düşüncelerde çok yükseliş gösterdi. Açılış konuşmasında “kimliğin paralelinde bulunduğu bu kuşağın ilgisini çekmek için onu bu kuşağa borçluyuz” dedi ve çocuklarının Bitcoin dünyasında ne kadar ilgisini çektiğinden bahsetti ve onlarla bu kadar ilgi gördüğünü görmek heyecan verici buldu. Finans alanında.

Lab CFC’den bahsetti: CFTC’nin Main Street’i kriptokiraller konusunda eğitme organizasyonu. Giancarlo, eğitimin kripto para birimlerini denetlerken en önemli rota olduğunu vurguladı; CFTC, bu alandaki kadar hiçbir eğitim alanını hiç gerçekleştirmedi.

Senatör Crapo, hiçbir ajansın kripto para birimleri ve ICO’lar üzerinde tam bir yetkiye sahip olmadığını belirtti. Giancarlo ve Clayton, “düzenleme için ek yetkililere ihtiyaç duyulabileceklerini” kabul ettiler, ancak kabul etmeden önce kripto alanı hakkında daha fazla bilgi edinmek zorundalar. Clayton, SEC’in daha fazla kişiyi işe alacak kadar parası olmadığını da kısaca değindi.

Senatör Pamuk Giancarlo’ya Bitcoin’in değerini sorduğunda, Giancarlo “Bitcoin yoksa DLT olmayacak” yanıtını verdi. Clayton ve Giancarlo, kriptokurritlerin DLT’nin gelişimi için önemli olduğunu biliyor ve teknolojinin büyümesini görmek istiyor kimseyi süreçte incitmeden. Giancarlo, Bitcoin’in zemininin sıfır olamayacağını da söyledi. Bunun nedeni, Bitcoin’in değeri “madenciliğe bağlı” olmasıdır.

Vergi düzenlemeleri hakkında pek konuşmadık. Clayton ve Giancarlo, yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimleri kullanarak Venezuela gibi ulus devletler üzerinde herhangi bir yetkiye sahip olmadığını da itiraf etti.

Clayton, Bitcoin’deki ETF’lerin şu anda hazır olmadığını, ancak “gelecekte bir oda olacak” diye belirtti.

Son olarak Senatör Warren Clayton’a ICO’ları nasıl daha güvenli hale getirebileceklerini sordu. Clayton, pek çok ICO’nun mevcut yasaları ihlal ettiğini ve SEC’nin bu ihlalleri daha ayrıntılı bir şekilde araştıracağı için ICO’ların “daha fazla dikkat etmesi gerektiğini” söyledi.

Hem Giancarlo hem de Clayton’a göre en iyi çözüm şu şekildedir:

  • Kitleleri Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında eğitin
  • Verileri toplamak ve piyasaları takip etmek için Bitcoin’in vadeli piyasalar üzerinde sahip olduğu yargılama yetkisini kullanın, böylece kimseye fazla zarar veremezsiniz
  • Ana cadde yatırımcılarını ICO piramit planlarında dolandırıcılık yapan “sahtekarlardan” ve değersiz kripto para birimlerini kullanmak için görev gücü kullanın.

Özetle, kripto para birimleri Amerika Birleşik Devletleri için internetin yaptığı gibi büyümeye izin verecek. Birleşik Devletler bu açıdan lider olmalı ve süreçte hiç kimsenin yaralanmamasına dikkat edilmelidir. Kripto HODL’ler hem haberin çok yükseliş olduğuna hemfikir.

Bir başka yan yazıda, Giancarlo “HODL”, “Sevgili Hayatta Tutun” un kısaltması olduğunu düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...

Ünlü Kripto Analisti, Bitcoin Fiyatının Ne Zaman 100.000 Dolar’a Çıkacağını Söylüyor

Bitcoin fiyatının 2019 yılında 11.600$ seviyelerinden 6.400$ seviyelerine düşeceğini doğru tahmin eden kripto stratejisti, BTC fiyatının patlayacağına ve 100.000$ seviyelerine yükselmeye başlayacağına...

UNI Token Aşırı Değerlenecek; Ünlü Kripto Balinası Görüşünü Paylaştı

Bitfinex balinası olarak tanınan Joe007, Uniswap UNI tokenin aşırı değerleneceğine inandığını açıkladı. Joe007, sosyal medyada UNI hakkındaki düşüncelerini soran...

Bitcoin Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum Bitcoin ağının güçlü kaldığı anlamına geliyor. Blockchain.com kurucu...