bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,507.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,147.65
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $486.55
Ana SayfaKripto Para HaberleriSEC, XRP Yüzünden Ripple'a Dava Açıyor

SEC, XRP Yüzünden Ripple’a Dava Açıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para sektörünün en önemli şirketlerinden biri olan Ripple’ı dava edecek. Konuyla ilgili açıklama Ripple CEO’sundan geldi.

Ripple’ın 2012 yılında piyasaya sürdüğü XRP’nin SEC’ye kayıt edilmesi gereken bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla açılacak olan davada, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen sanık olarak gösterilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Garlinghouse, SEC Başkanı Jay Clayton’ın çirkin bir şekilde Ripple’ı dava etmeye ve yasal işi sonrası başkana bırakmaya karar verdiğini söyledi.

Ripple, SEC’nin iddiasının yanlış olduğunu, XRP’nin bir para birimi olup bir yatırım sözleşmesi olarak tescillenmesinin gerekmediğini savunuyor. Ayrıca şirket, Adalet Bakanlığı’nın yanı sıra Hazine Bakanlığı’na bağlı FinCEN’in 2015’te XRP’yi bir sanal para olarak belirlediğini, diğer G20 regülatörlerinin de bu durumu aynı şekilde kabul ettiğini ve başka hiçbir ülkenin XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırmadığını belirtiyor.

CEO Garlinghouse söz konusu davayla ilgili;

“SEC, XRP’nin sekiz yıldan daha uzun süredir para birimi olarak işlev görmesine izin verdi ve böyle bir adımı, yönetimdeki değişiklikten sadece günler önce atma motivasyonunu sorguluyoruz.Jay Clayton, ABD’de kripto paralara dönük net bir düzenleyici çerçeve sağlamak yerine anlaşılmaz bir biçimde Ripple’a dava açmaya karar verdi ve gerçek yasal çalışmayı bir sonraki yönetime bıraktı. Bu tüm kripto para sektörüne ve Amerikan yeniliğine yönelik bir saldırıdır. SEC, onay mührünü yalnızca ağları Çin Komünist Partisi’nin insafına kalmış olan Bitcoin ve Ethereum’a vererek kazananları seçmiştir. Bu iki kripto para dışındaki bütün endüstri göz ardı edilmiştir. Ulusal güvenlik uzmanlarının ve ABD hükümetinin tavsiyelerini göz ardı eden Jay Clayton, küresel finans sistemimizin geleceğini otoriter bir rejime teslim ediyor. Haklıyız ve agresif bir şekilde savaşıp kazanacağız.” dedi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.37%
$61,507.00
$227.58
Ethereum (ETH)
2.67%
$4,147.65
$110.74