SegWit2x Yaklaşıyor, Fork Destekçileri Hazırlanıyor

Çatallanma destekçileri ve geliştiricileri, 16 Kasım’a kadar SegWit2x fork’unu uygulamaya hazırlanıyor. Yeni çatallanma, bugüne kadarki en iyi kripto para birimi...

0

Çatallanma destekçileri ve geliştiricileri, 16 Kasım’a kadar SegWit2x fork’unu uygulamaya hazırlanıyor. Yeni çatallanma, bugüne kadarki en iyi kripto para birimi olan Bitcoin için en büyük ve en az anlaşılabilmiş yazılım protokolü olarak düşünülüyor.

SegWit2x yazılım protokolü ile Bitcoin sabitlerinde birkaç değişiklik uygulanacak. Yeni protokol özellikle, ağın çevresinde düzenli olarak iletilen ve Blockchain’de bir megabaytan (1 MB) 2 MB’a kadar depolanan blokların boyutunu değiştirecek.

Bitcoin Üzerinde Ne Etkisi Olacak

Bitcoin’in suları, Bitcoin Cash adlı yeni kripto paranın başlatılmasına yol açan son bölümeden sonra ısınmaya başlamıştı. Bununla birlikte, bitcoin kullanıcılarının Bitcoin Gold ve Bitcoin Cash’lerini belirli borsalarda ve cüzdanlarda aynı miktarda alabilmeleri ve exchange edebilmeleri nedeniyle bölünme, bitcoin gibi öncü bir dijital para birimi üzerinde sınırlı bir etkiye sahip.

SegWit2x’in kısa açıklaması ve önerilen protokol hakkında bazı görüşler

SegWit2x, Bitcoin’de uygulanan önceki çatallanmalarla benzer. Ağ katılımcıları tarafından yürütülecek ve protokol kurallarını uygulayacak alternatif bir yazılımdır. SegWit2x kodları BTC1’i kullanıyor olacak. 2x başarıyla uygulanırsa, yeni yazılıma yükseltme yapmayacak, herhangi bir kullanıcı artık bir ağ üyesi olarak kabul edilmeyecektir. Bitcoin topluluğu, SegWit2x protokolünün zamanlanmış uygulanmasında derinden bölünmüştür.

Birkaç ekosistem oyuncusu, yeni protokolün konuları beklenmedik şekilde karmaşıklaştıracağını düşünüyor. Yeni yazılıma karşı olanlar arasında geliştiriciler ve düğüm operatörleri var.

Yeni protokol 2x’in riskli olduğunu, madencilere ve işletmelere fazla güç sağlayacağını iddia ediyorlar.

Bununla birlikte, yeni yazılım Bitcoin madencileri ve başlangıç şirketleri tarafından desteklenmektedir. Bitcoin’in dijital bir para birimi olduğu ve ABD doları ve diğer fiat para birimleriyle rekabet etmesi gerektiğini iddia ediyorlar.

Ayrıca, Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılan diğer kripto para birimlerine karşı rekabet edebilmek için yeni sürüme geçirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu nedenle, bu yeni yazılımın yakın gelecekte uygulanmaya geçirilerek çalışıp çalışmayacağını görmek ilginç.

yabancı kaynak: cointelegraph

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.