Sharding Nedir?

Sharding, özellikle ağın genel durumunun sürekli olarak güncellendiği Ethereum gibi merkezi olmayan bir para birimi için kullanılan paylaşım kanalıdır. Sharding aslında blockchain teknolojisinden daha eskidir ve Google’ın global Spanner veritabanından işletme veritabanı optimizasyonuna kadar çeşitli sistemlere uygulanır. Aslında, bu bir veri tabanında yatay veri ayrımı için özel bir yöntemdir.

Dağıtılmış blok ağlarda, bir ağ, merkezi yönetim olmadan eşler arası formatta bağlı bir dizi düğümden oluşur. Mevcut blok zincir sistemlerinde olduğu gibi, her düğüm tüm ağ koşullarını depolar ve tüm işlemleri işler. Bu, özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi sistemlerde merkeziyetçilikle yüksek düzeyde güvenlik sağlarken, aynı zamanda yasal ölçeklendirme sorunlarına neden olmaktadır.

Örnek olarak Ethereum kullanalım. Ethereum ağındaki eksiksiz hesap bakiyeleri, depolama ve sözleşme kodu da dahil olmak üzere tüm blok zinciri durumlarını saklar. Ne yazık ki, ağ boyutu üssel oranda arttıkça, fikir birliği yalnızca doğrusal olarak artar.

Blockchain ve Sharding

Temel olarak, blok zincirleme ve parçalama benzer bir işlemle çalışır. Bir blok zincir ağı, her biri bir veri sunucusunu temsil eden düğümlerin bir veritabanıdır. Blok zincirine sharding uygularsak, ağı her biri kendi akıllı sözleşmeleri ve dengeleri olan ayrı bölümlere ayırırız. Daha sonra, düğümler bu parçalara atanır, yalnızca atanan kısmın işlemlerinin doğrulanmasından sorumludurlar. Ana fikir, blok zincirleme operasyonlarının sayısını daha küçük parçalara bölerek ve genel ölçeklenebilirlik problemini çözerek arttırmaktır.

Ölçekleme Neden Bu Kadar Zor?

Ethereum ve Bitcoin, merkezi otorite olmadan kimin sahip olduğunu doğru bir şekilde kaydetmek için teknikler ve teşviklerin bir birleşimini kullanır. Sorun, kullanıcı sayısını arttırırken bu dengeyi sürdürmenin zor olmasıdır. Ethereum işlemlerinin tarihini, hesap bakiyeleri ve akıllı sözleşmelerdeki düğümün mevcut durumunu para biriminin ağıyla ilişkilendirildiğinde, her 10-12 saniyede bir işlem yapılır.

Sharding’in Hangi Sorunları Çözebilir?

Sharding, blockchain için devam eden ölçeklenebilirlik problemini çözmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Blok zinciri ölçeklendirme sorunu zamanla artar, çünkü ağ ne kadar tercih edilirse, o kadar çok işlem ve çalıştırmanız gerekir. Ağda yapılması gereken işlem sayısındaki artış, düğümlerin kontrol etmesi gereken işlem sayısının artmakta olduğu anlamına gelir.

Sonuç olarak, blok zinciri tıkanabilir, bu da kullanıcıların son istediği şeydir, çünkü işlem çok yavaşlar. Yavaşlama ayrıca blockchain imajına zarar verir ve gelecekte kullanıcı olması beklenen hedef kitleyi caydırır. Her şekilde sürdürülebilir değildir.

Blok zinciri daha küçük ayrı parçalara bölünmüşse ve düğümlerin her biri farklı bölümlere atanmışsa, her düğümün işlemin tamamında ustalaşması gerekmez. Paralel bağlanmış bir elektrik devresinde olduğu gibi, ağ bölümlerinde aynı anda birden fazla işlem gerçekleştirilebilir.

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img