Şili, Ülkedeki Elektrik Şebekesi için Blockchain Kullanacak

Şili enerji düzenleme ajansı CNE, ticari yayın PV dergisi 27 Şubat’ta, ülkedeki enerji şebekesinde Blockchain teknolojisini uygulayacağı açıklamasını yayınladı. CNE,...

0

Şili enerji düzenleme ajansı CNE, ticari yayın PV dergisi 27 Şubat’ta, ülkedeki enerji şebekesinde Blockchain teknolojisini uygulayacağı açıklamasını yayınladı.

CNE, marjinal maliyetler, ortalama piyasa fiyatları, yakıt fiyatları ve yenilenebilir enerji kanunlarına uyma gibi bilgileri doğrulamak için Blockchain’i kullanacak. CNE yönetici sekreteri André Romero, blok zincirini kullanmanın veri güvenliği konusundaki kaygılardan uzak olduğunu belirtti.

 

Romero şunları söyledi;

“Ulusal Enerji Komisyonu, bu yenilikçi teknolojiye katılmaya karar verdi ve blok zincirini, açık veri portalında sağladığımız bilgilerin değiştirilemeyecek kayıtlarını onaylamamızı sağlayacak bir dijital noter olarak kullanmaya karar verdik.”

Romero, teknolojinin, düzenleyici kurum tarafından sağlanan verilere olan güveni artıracağını ve yatırımcıların, menfaat sahiplerinin ve kamuoyunun güvenini artıracağını da sözlerine ekledi. Şili, blok zinciri teknolojisini Mart 2018’de uygulamayı planlıyor.

Blockchain teknolojisi, endüstrinin çeşitli sektörlerindeki enerji şirketleri için bir nimet olduğunu kanıtladı. S & P Global Platts da kısa süre önce Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki petrol hakkında bilgi vermek için kendi Blok zinciri çözümünü kullanacaklarını açıklamıştı.

WePower projesi, ölçme verilerini, şebeke operasyonları ve gelişmiş analitikler ile entegre etmek amacıyla “akıllı ölçüm” ü inşa etmek için Blockchain çözümlerini kullandı. Ethereum tabanlı bu platform, tüketicilerin güçleri için yenilenebilir enerji kaynaklarına doğrudan bağlanmalarını sağlıyor.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.