bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,852.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,958.42
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.94
Ana SayfaKripto Para HaberleriSilk Road Kurucusu Ross Ulbricht'in Devrim Niteliğindeki Merkezi Olmayan Medya Protokolü İle...

Silk Road Kurucusu Ross Ulbricht’in Devrim Niteliğindeki Merkezi Olmayan Medya Protokolü İle Tanışın

Silk Road Kurucusu, Bitcoin (BTC) öncüsü ve kripto topluluğunun yaşayan efsanesi Ross Ulbricht, merkezi olmayan medya sistemi konseptini yayınladı.

Erken Bitcoin kullanıcıları için ikonik bir figür olan Amerikalı bir yazılım mühendisi Ross William Ulbricht, öncü darknet pazarı olan Silk Road’u 2011-2013’te işlettiği iddiasıyla çifte müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ross, sekiz yıldır internetin dışında olmasına rağmen, hala ademi merkeziyetçilik fikirleri ve uygulamaları ile ilgileniyor. Devrim niteliğindeki merkezi olmayan sosyal medya kavramı bugün Medium‘da yayınlandı.

DSP İle Tanışın

Ulbricht, sosyal medyadaki ademi merkeziyetçiliğin özünün, kullanıcıların platformla tüm etkileşim süreci boyunca verileri üzerinde kontrol sahibi olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Bu arada, kar peşinde koşan teknoloji devleri, platform merkezli sistemler yarattı.

Sonuç olarak, kullanıcılar teknoloji devlerini hem içeriklerini hem de reklamverenlerin parasını kazanmak için gereken tıklamaları besliyor. Platformlar, içerik sunucuları ve içerik dağıtım mekanizmaları altındaki kontrolleri sayesinde bu işleyişi kemikleştiriyorlar.

Mevcut düzeni yeniden gözden geçirmek için, yeni nesil sosyal medya sistemleri kullanıcı merkezli olmalıdır. Bu nedenle, kullanıcılar içeriğe erişim için ödeme yaparken ve tıklamaları için ödeme alırken yeni bileşenler (arayüz sağlayıcıları) tanıtılmalıdır.

DSP Nasıl Çalışır?

İlk olarak, platform içerik türü açısından agnostik olmalıdır. Videolar, metin mesajları ve fotoğraflar eşit şekilde desteklenmelidir. Daha sonra içeriğe erişim şifrelenmelidir ve asimetrik şifre daha iyi bir koruma türüdür.

Mevcut platformların çoğunun aksine, Ulbricht‘in DSP’si mesajların içeriğine dikkat ediyor. Bu seçenek ayarlanabilir olmalı, diye düşünüyor.

”Örneğin, birisi Twitter tarzı bir web sitesinde içeriğinizi beğenirse ve Facebook tarzı bir sitede başka biri daha beğenirse, hangi siteyi kullanıyor olursa olsun içeriğinizi görüntüleyen herkes iki beğeni görecektir.”

Kullanıcı profilleri yani hesaplar, kripto para cüzdanları gibi anahtar çiftlerle yönetilebilir. Ayrıca dijital para birimi, DSP benzeri platformlarda ücretler için teknik ortam olabilir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.68%
$58,852.00
$2,165.75
Ethereum (ETH)
5.36%
$3,958.42
$212.17