Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Stellar Lumens Enflasyon Hatası Yapmış Olabilir

Stellar Lumens Enflasyon Hatası Yapmış Olabilir

Messari araştırma şirketi, Stellar’ın 2017 yılında, bir saldırganın serbestçe milyonlarca dolarlık Stellar Lumens (XLM) yaratmasına izin veren, büyük bir güvenlik açığıyla ilgili rapor yayınladı.

Yayınlanan raporda, Stellar Lumens iki yıl önce gerçekleşen bir enflasyon hatasını tedavi ettiği için baskı altında olduğu bildirildi.

Messari’nin yayınladığı raporda, aslında Stellar, 2017 yılında gerçekleşen bu hatayı daha önce duyurmuştu. Ancak bu açıklama, bülten notları arasında etkisiz kaldı ve neredeyse hiç dikkat çekmedi. Raporun yayınlanmasından sonra kripto para topluluğu, Stellar’ın bu hatayı önemseyip önemsemediği ile ilgili görüş ayrılığı içine girdi.

Stellar, saldırganların, saldırı sırasında 10 milyon dolar değerinde, 2.2 milyar XLM yaratmasına izin verdi. O zamanlar bu rakam, Stellar’ın piyasada ki arzının %25’ine eşitti. Her ne kadar, Stellar arzı doğrulamak için eşit miktarda XLM‘yi tahrip etse de, saldırganlar yasa dışı olarak oluşturulmuş XLM’ler yaratmayı başardı.

Messari ayrıca, hatadan etkilenen adreslerin, artık blok araştırmalarında görülemeyeceğini iddia ediyor. Bundan da anlaşılacağı gibi, Stellar’ın şeffaflığa bağlılığıyla ilgili sorular ortaya çıkartıyor. Messari, sorunu yalnızca Stellar Horizon kullanıcıları, geçmiş verilere bakarak araştıra bildiğini söylüyor.

Stellar, bu tür bir güvenlik açığına maruz kalan tek platform değil. Zcash ve Bitcoin, saldırganların tokenlerini özgürce oluşturmalarına izin verebilecek böceklere sahipti. Bu böcekler, herhangi biri tarafından sömürülmeden önce yamalıydı (pached). Yani Stellar, bu tür böceklere talihsiz bir şekilde maruz kaldı.

Stellar Lumens, o zamanlar küçük görünen bu hatanın, çok fazla dikkat çekmediğine inanıyor. Fakat Stellar, bu tür bilgileri artık daha görünür bir şekilde duyuracağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.