bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,260.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,032.05
tether
Tether (USDT) $0.998595
binance-coin
Binance Coin (BNB) $475.29
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinStellar, Protocol 15 Yükseltmesi Sonrasında Fiyatını İkiye Katladı

Stellar, Protocol 15 Yükseltmesi Sonrasında Fiyatını İkiye Katladı

Stellar’ın yeni protokol lansmanı, kripto piyasası tarafından olumlu karşılandı ve son 48 saat boyunca XLM fiyatı %100 artış yaşadı.

XLM fiyatı son 24 saatte %60 oranında arttı ve Eylül 2018’den bu yana ilk kez 0.20$ seviyelerini aştı. Protokol 15 yükseltmesi, 23 Kasım’da yürürlüğe girdi. Yapılan bu yükseltme, Stellar ağ tabanlı uygulama ve hizmetlerin karmaşıklık düzeyini azaltmayı amaçlıyor.

Stellar fiyat hareketi, geçen yıl işlem hacminin artmaya başladığı 21 Kasım’a kadar nispeten bastırıldı. Fakat, XLM son 48 saat içinde fiyatını iki katına çıkarmayı başardı.

Ripple Labs protokolünden ayrılan ve Temmuz 2014’te piyasaya sürülen Stellar, blockchain kullanarak sınır ötesi ödemelerin maliyetini azaltmayı hedefliyor. Proje, özellikle geleneksel finansal hizmetlere erişimin olmadığı veya çok pahalıya mal olduğu dünyanın banka bulunmayan veya yetersiz banka bulunan bölgelerine hizmet vermeye odaklanmış durumda.

Kaynak: stellar.org

Stellar’ın Protokol 15 yükseltmesi, çiftlik saldırılarına ve hackerların ağın amacını bozmaya çalışabileceği diğer yöntemlere karşı bir savunma sağlıyor.

Stellar’ın resmi bloguna göre, Protocol 15 özellikleri bir yılı aşkın süredir geliştiriliyor.

”Yükseltmeden sonra geliştiriciler, blok zincirinin karmaşıklığını soyutlayan daha basit, daha iyi kullanıcı deneyimleri oluşturabilir ve bunu hızlı, ucuz ve izinsiz bir genel defterin avantajlarından hiçbirini kaybetmeden yapabilir.”

Ayrıca Stellar, bölgede altı ülkeye hizmet veren Doğu Afrika işletmeler arası ödeme platformu sağlayıcısı ClickPesa ile de ortaklık kurduğunu da duyurdu. Stellar’ın blog gönderisine göre ClickPesa, Afrika içi sınır ötesi ödemeler ve P2P ödeme faaliyetlerine özgü sürtüşmeyi azaltma fırsatını kabul ederek Stellar’ı kullanmaya başladı.

Ekim ayında Stellar, stablelcoin USDC‘nin 2021’de bir noktada blok zincirinde barındırılacağını ve sınır ötesi para transferlerini basitleştirme misyonunu ilerleteceğini duyurdu. Stellar Lumens’in son derece düşük işlem ücretleri ve 4-5 saniyelik ödeme süreleri, onun en önemli ve artı özellikleri arasında yer alıyor..

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.53%
$60,260.00
$1,524.58
Ethereum (ETH)
0.64%
$4,032.05
$25.81