bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,165.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,014.80
tether
Tether (USDT) $0.998938
binance-coin
Binance Coin (BNB) $472.87
Ana SayfaKripto Para HaberleriStripe, 2018’de Kapattığı Kripto Ödeme Bölümünü Yeniden Açıyor

Stripe, 2018’de Kapattığı Kripto Ödeme Bölümünü Yeniden Açıyor

Kripto para ödeme hizmetini 2014 yılında ilk başlatan ödeme şirketlerinden Stripe, 2018 yılında bitirdiği hizmete geri dönüyor.

Yüksek işlem ücreti ve bu işlemlerin sürelerinin uzun olması sebebi ile 2018 yılında kripto para dünyasını terk eden Stripe, bu alana yeniden yatırım yapıyor. Bunun için işe alım süreci başlatan ödeme devi yeni yazılım ekibi kuruyor.

Stripe, Yeni Kripto Takımı Kuruyor

Twitter’dan kripto mühendisliği başkanı Guillaume Poncin tarafından yapılan duyuruda şirketin yeni takım arkadaşları aradığı haberi duyuruldu. Amerika ofisinde çalışmak üzere dört mühendis arayan şirket, mühendislerde aradığı özellikleri ise şöyle sıraladı:

“Kripto kullanım durumlarını desteklemek için ihtiyaç duyduğumuz temel bileşenleri tasarlayacak ve inşa edecek. Kripto para biriminin kullanımı dünya çapında büyüdükçe, işletmelerin ve bireylerin işlem yapması ve değer yaratması için yeni heyecan verici yollar açıyor. Bu alandaki geliştiricilerden ve kullanıcılardan, ödemeleri kabul etmek, fonları taşımak, fiat ve kripto arasında alışveriş yapmak vb. için daha iyi yapı taşlarına yönelik artan bir ihtiyaç duyuyoruz. Bu sorunlara ve ihtiyaçlara odaklanarak, daha hızlı, daha güvenilir ve daha yüksek binalar inşa etmeyi amaçlıyoruz”

Stripe Kurucu Ortağı John Collison da Poncin’in gönderisini alıntılayarak, “Stripe ve kripto aynı anda büyüdü; Bitcoin kağıdı düştükten bir yıl sonra kod yazmaya başladık. Her zaman bir şeylere göz kulak olduk (örneğin, bitcoin desteği 2013-2015), ancak son birkaç yıldaki gelişmeler (L2’ler, yeni zincirler, sabit paralar, DeFi) özellikle heyecan verici” ifadelerine yer verdi.

Stripe Kripto Destekleyen İlk Firma Olmuştu

Bu hizmet Stripe için yeni değil. Şirket 2014 yılında kripto paraların popüler olmaya başladığı dönemlerde böyle bir adım atmış ve kripto ödeme hizmeti başlatmıştı. Konu ile ilgili olarak Stripe o dönem şunları söylemişti:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin potansiyel etkisinin şeklini şimdiden görmeye başlayabiliriz. İşleri düzeltirsek, hayat milyarlarca insan için çok daha iyi olacak”

Ancak ne yazık ki Stripe’ın yolcuğu çok uzun sürmedi ve 2018 yılında birçok sebepten kripto para ödemelerini kesmek zorunda kaldıklarını açıkladılar. Ayrıca işlem onay sürelerindeki artışın yanı sıra artan işlem ücretlerinin Bitcoin desteğini sonlandırma kararında etkili olduğu yazıldı.

Bu olaydan sonra bile, Stripe kurucu ortağı John Collison, hala “olağanüstü derecede hevesli Bitcoin hayranları” olduklarını belirtti. Bunu Haziran ayında Bloomberg ile yaptığı bir tartışmada söyledi.

Bitcoin o zamandan beri daha fazla kurumsal kabul gördü ve bireysel yatırımcılar satın aldı. Stripe’in kripto ödemelerini kabul etme hamlesi, Square, Paypal ve Mastercard dahil olmak üzere büyük rakiplerin kripto trenine binmesinin ardından geldi. Square, 2018’de Cash App aracılığıyla Bitcoin ticaretini başlattı. Yine Ağustos ayında, Square CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin merkezli bir Merkezi Olmayan Borsa (DEX) için planlarını açıkladı. Geçen yıl Paypal, ABD müşterileri için kripto desteği başlattı. Benzer şekilde Mastercard, Şubat ayında ağına kripto getirdiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.48%
$60,165.00
$1,492.09
Ethereum (ETH)
2.9%
$4,014.80
$116.43