Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Şüpheler ve Komplo Teorileri: Ölümünün Ardından John McAfee

Şüpheler ve Komplo Teorileri: Ölümünün Ardından John McAfee

0

Kripto para endüstrisinin en farklı isimlerinden biri olan John McAfee, İspanyol Yüksek Mahkemesi’nin onu ABD’ye iade etme kararından saatler sonra hapishanesindeki hücresinde ölü bulundu.

John McAfee, uçuk yaşam tarzıyla tanınan birisiydi. Hatta öyle ki, 2017 yılında Bitcoin fiyatının 2020’nin sonunda 1 milyon dolara ulaşmazsa kendi cinsel organını yiyeceğini söylemişti. John McAfee daha önce dünyanın en büyük kripto para biriminin büyük bir savunucusuydu. Fakat son zamanlarında bu tavrını değiştirmeye başlamış ve BTC’yi değersiz bir kripto para olarak adlandırmıştı.

Zenginliği ve statüsü göz önüne alındığında, John McAfee gizli bilgilere sahip olduğunu iddia etmişti. Buna karşılık, sosyal medya paylaşımları yoğun tartışma konusu oldu. Hatta Satoshi Nakamoto‘nun kimliğini bildiğini iddia etmiş ve onu ifşa etmekle tehdit etmişti.

Sadece bununla da kalmıyor, hükümetin yolsuzluğu hakkında da bilgisi olduğunu iddia etmişti. Bu yüzden yetkililerin, vergi kaçakçılığı suçlamalarının aksine onu hapsetmeye çalışmasının gerçek nedeninin bu olduğunu söylemişti.

İşte bu yüzdendir ki hayatı bir gizem ve iddialarla dolu bir kişinin intihar iddiasıyla ölümü, resmi raporlara güvenilip güvenilemeyeceği konusunda bazı soruları gündeme getiriyor.

ABD’li Yetkililer, McAfee’nin Kripto Gelirini Rapor Etmediğini Söylemişti

McAfee, ABD’nin onu milyonlarca dolar değerinde kripto kazancını beyan etmediğini iddia ettiğinden ve vergi kaçakçılığıyla suçlamasının ardından Barselona’daki Center Penitenciari Brians 2’de tutuluyordu. Barselona’dan İstanbul’a giden bir uçağa binmeye çalışırken İspanyol polisi tarafından tutuklanmıştı.

2018’de John McAfee, bir kripto projesinin tanıtımı için attığı her tweet için 105.000 dolar ücret aldığını açıkladı. Endüstri üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bu birçok kişinin ödemeye hazır olduğu bir bedeldi.

John McAfee

Ancak müfettişler, McAfee ve ekibinin pump ve dump planlarından sorumlu olduğunu ve onu menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlarıyla suçlamaya çalıştığını söyledi. McAfee‘nin tanıttığı kripto para birimleri ve token’lar arasında Verge, Electroneum, Burstcoin, Dogecoin ve Tron da vardı.

Bununla birlikte SEC, ICO’ları tanıtmak için kendisine 23 milyon dolardan fazla kripto para ödendiğini iddia etmişti. Bundan ayrı olarak Adalet Bakanlığı, McAfee‘yi vergi kaçakçılığı ve 2014’ten 2018’e kadar vergi beyannamesi vermediği için suçladı. Ayrıca, McAfee‘nin başkalarının adına mülk ve bir yat da dahil olmak üzere gizli varlıklarla IRS’den kaçmaya çalıştığını da iddia ettiler.

“John McAfee, kripto paraları tanıtarak, danışmanlık işlerinden, görüşmelerde bulunarak ve bir belgesel için yaşam öyküsünün haklarını satarak milyonlarca gelir elde etti.”

McAfee’nin Ölümü Komplo Teorileriyle Çevrili

McAfee‘nin pek çok tartışmanın merkezinde yer alan bir adam olarak, gerçeği kurgudan ayırmak zor gibi görünüyor. Ancak, Barselona’da hapsedilmesi hakkında yorum yapan McAfee, kendini öldürmeye niyeti olmadığını söylemişti.

Bu tweet’in atılmasından bu yana sekiz aydan fazla geçti. Bu zaman zarfında McAfee‘nin fikri belki de değişmiş olabilir. Bununla birlikte, ölümüyle ilgili teoriler, dün bildirilen intihar haberinden bu yana yoğunlaştı.

Geçmişte McAfee, Derin Devlet’ten ve misilleme korkusu olmadan insanların yaşamları üzerindeki olumsuz etkisini nasıl uyguladığından bile bahsetmişti.

“Derin Devlet var mı? Evet. Bu insanları işten çıkarabilir miyiz? Hayır. Başkanlar onları kovabilir mi? Hayır. Siyasi partiler ve siyasi çıkarların Derin Devleti etkilememesi için tasarlanmıştır. Bizim durumumuzdaki insanların kabusunu anlıyor musun?”

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Exit mobile version