Taipei Şehri, IOTA ile Akıllı Şehir Projesi İçin Ortaklık Kurdu

Tayvan’ın Taipei şehri, Distributed Ledger Technology (DLT) veya Blockchain’in gücünü kullanarak akıllı bir şehir olmak istiyor. Kent, sakinler için bir...

0

Tayvan’ın Taipei şehri, Distributed Ledger Technology (DLT) veya Blockchain’in gücünü kullanarak akıllı bir şehir olmak istiyor. Kent, sakinler için bir takım yeni teknoloji özellikleri sunmak için Internet Of Things (IoT) adlı Tangle teknolojisi kullanan IOTA ile ortaklık kurmayı seçti.

Taipei Şehir Hükümeti’nde Bilgi Teknolojisi Departmanı Komisyon Üyesi olan Wei-bin Lee, resmi bir basın açıklaması yaparak IOTA tarafından sunulan benzersiz teknolojinin, Taipei vatandaşları için yeni bir çağ başlatacağını ve akıllı kentlerin oluşumunu geliştireceğini ileri sürdü.

 

Dosyada yer alan ilk proje, Tangle teknolojisi üzerine inşa edilmiş vatandaş kimlik kartlarının oluşturulması. ‘TangleID’ kartları olarak adlandırılan bu düzenleme, kimlik hırsızlığı ve seçmen dolandırıcılığı riskini ortadan kaldırmak için tasarlandı. Aynı zamanda tangle, sağlık geçmişi ve hükümetle ilgili hizmetler  ve diğer verileri izlemek için basit bir araç da sağladı.

Şirket, ışık, sıcaklık, nem ve kirliliği algılayacak sensörlerle palmiye boyutunda bir kart yaratması için şehir için bir yan proje üzerinde çalışıyor. Tasarım, Taipei vatandaşlarına gerçek zamanlı olarak kirlilik seviyeleri hakkında güncel bilgi vermeyi amaçlıyor.

IOTA Vakfı kurucu ortağı David Sønstebø da, ‘teknolojinin gerçek dünyadaki kullanım durumlarına hazır olduğunu ve artık sadece bir teori olmaktan öteye geçtiğini’ ileri sürerek, bunu büyük bir adım olarak görüyor.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.